Банкрутство, виконавче провадження, арбітражні керуючі: АПУ провела IX Форум з конкурсного права
IX Форум з конкурсного права, ключовий захід АПУ для обговорення сучасних викликів і тенденцій у сфері банкрутства та конкурсного права, відбувся цього четверга, 17 жовтня.
Учасникам події стали представники Міністерства юстиції України та банківської спільноти, судді, арбітражні керуючі, приватні виконавці, керівники провідних юридичних компаній та адвокатських об’єднань.
Захід відкрила Ірина Сербін, заступниця директора Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України. Форум розпочався з хвилини мовчання в пам’ять про всіх, хто поліг, захищаючи Україну від російської навали.
Також із вітальним словом виступила Ірина Жаронкіна, керівниця компоненту «Виконання судових рішень і захист прав власності» Проєкту ЄС «Право-Justice». Вона висловила сподівання, що Форум дасть змогу обговорити нові ідеї та рішення, які стануть внеском в економічний розвиток України та її євроінтеграційний поступ.
Перша сесія Форуму була присвячена загальним тенденціям конкурсного процесу 2024 року. Дискусію модерували Олексій Воронько, керуючий партнер Ario Law Firm, Голова Комітету АПУ з конкурсного права, та Микола Ковальчук, старший партнер юридичної компанії L.I.Group.
У фокусі уваги учасників панелі опинилася низка питань: від поточних тенденцій у конкурсному праві в ЄС та актуальних змін в українському законодавстві до загальної судової статистики справ щодо банкрутства та нюансів механізму превентивної реструктуризації, який зараз впроваджують в Україні.
Спікерами сесії були:
- Арне Енгельс, міжнародний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
- Олег Васьковський, секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство Верховного Суду у Касаційному господарському суді (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
- Василь Гей, експерт Комітету НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів, начальник Управління претензійно-позовної роботи АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО»;
- Владислав Філатов, директор Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України;
- Юліан Хорунжий, старший партнер Ario Law Firm.
Темою другої сесії IX Форуму з конкурсного права стали практичні аспекти сфери банкрутства. Модераторкою панелі виступила Олена Волянська, партнерка, керівниця практики банкрутства та реструктуризації Юридичної групи LCF.
Сергій Жуков, суддя-спікер Верховного Суду у Касаційному господарському суді, зосередився на темі солідарної та субсидіарної відповідальності в судовій практиці у справах про банкрутство. Він зазначив, що такі види відповідальності практично почали застосовуватися у справах відносно нещодавно. З огляду на це цього року судова палата для розгляду справ про банкрутство КГС у складі ВС ухвалила дві постанови, які покликані забезпечити єдність і сталість судової практики щодо розгляду заяв про покладення солідарної чи субсидіарної відповідальності (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Тетяна Гребенюк, суддя Господарського суду Київської області, докладно розповіла про особливості розгляду справ відокремленого провадження в межах справ про банкрутство. Зокрема, вона приділила увагу складнощам, з якими найчастіше стикаються судді в цьому питанні (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Андрій Джура, заступник директора Департаменту по роботі з проблемними активами АБ «Укргазбанк», говорив про судову практику визнання вимог забезпеченого кредитора. Серед іншого, він торкнувся питань вимог до майнового поручителя, вимог до основного боржника, територіальності спорів щодо нерухомого майна тощо (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Олег Чичва, арбітражний керуючий, адвокат, член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, сертифікований торговець фінансовими інструментами, розповів про перспективи стягнення збитків з РФ у процедурах банкрутства. Зокрема, він приділив увагу санкційним та кримінально-правовим ризикам, які виникають під час ведення справ про банкрутство.
На завершення Євген Чупрун, голова Ради арбітражних керуючих Сумської області, торкнувся теми додаткової винагороди для розпорядників майна у процедурах відновлення платоспроможності, розкривши правові умови та підстави для її нарахування.
У рамках IX Форуму з конкурсного права Олександр Лихотоп, керівник проєктного офісу АТ «Прозорро.Продажі», розповів, хто, як і що продає у процедурах банкрутства під час повномасштабної війни (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Ось деяка інформація із презентації пана Лихотопа:
- сукупний дохід від продажу майна боржників за час повномасштабної війни (онлайн-аукціони + продаж без аукціону, у т.ч. Дніпровський меткомбінат) — 18,1 млрд грн;
- проведено аукціонів (завершені + не відбулися) — 24,8 тисячі;
- середнє збільшення ціни — 21,54%;
- середня кількість учасників на аукціоні — 2.
«Виконавче провадження: актуальні питання» — такою була тема третьої сесії IX Форуму з конкурсного права. Обговорення модерував Андрій Авторгов, приватний виконавець, заступник Голови Ради Асоціації приватних виконавців України (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
У дискусії взяли участь:
- Ярослав Деяк, заступник генерального директора з юридичних питань ДП «СЕТАМ» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
- Євгеній Краснощоков, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді (ПРЕЗЕНТАЦІЯ);
- Оксана Русецька, Голова Асоціації приватних виконавців України.
У рамках обговорення теми експерти відповіли на такі запитання:
- що «головніше» — виконавче провадження чи банкрутство?
- як процедури банкрутства впливають на реалізацію арештованого майна у виконавчому провадженні?
- чи є мораторій на стягнення абсолютним?
- що вважати стадією продажу майна боржника?
- які існують проблемні аспекти застосування законодавства в галузі виконавчого провадження?
- які тенденції спостерігаються в судовій практиці щодо виконавчих проваджень?
Розвиток Саморегулівної організації арбітражних керуючих був у центрі уваги учасників фінальної, четвертої сесії IX Форуму з конкурсного права. Жваву дискусію на цю тему модерував Сергій Боярчуков, керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери».
Про сучасний стан і роль Саморегулівної організації арбітражних керуючих в Україні — Національної асоціації арбітражних керуючих України розповів Олександр Бондарчук, Голова НААКУ, керуючий партнер ЮА «Абсолют».
Успішним досвідом регіональних ініціатив ділилися:
- Артур Мегеря, Голова Ради арбітражних керуючих міста Києва, старший партнер юридичної компанії L.I.Group;
- Тетяна Колмикова, Голова Ради арбітражних керуючих Одеської області;
- Мар'ян Чорній, Голова Ради арбітражних керуючих Львівської області.
Також експерти подискутували про стратегії розвитку НААКУ та перспективи й виклики, які стоять на цьому шляху. Не оминули увагою питання:
- як забезпечити ефективну взаємодію між регіональними радами й національною організацією?
- які кроки необхідні для підвищення ефективності роботи арбітражних керуючих у регіонах?
Наприкінці Форуму відбулося онлайн-голосування за номінантів нагороди «Визнання року — 2024». Переможцями стали:
- у номінації «Юридична фірма» — «Правова Константа»;
- у номінації «Суддя» — Олег Васьковський;
- у номінації «Арбітражний керуючий» — Олег Чичва.
Також подяки за вагомий внесок отримали Проєкт ЄС «Право-Justice» та АТ «Прозорро.Продажі».
Фоторепортаж із заходу ви можете переглянути за цим посиланням.
АПУ дякує за підтримку в організації заходу:
- Проєкту ЄС «Право-Justice»;
- Expertise France;
- генеральному партнеру Форуму: Ario Law Firm;
- партнерам: ЮА «Абсолют», ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери», LCF Law Group, Юридичній компанії L.I.Group;
- соціально відповідальним партнерам: Андрію Авторгову, приватному виконавцю, Оксані Русецькій, приватній виконавиці, та Олегу Чичві, арбітражному керуючому.
Також ми вдячні інформаційним партнерам Форуму:
- Юридична Газета;
- LIGA ZAKON;
- Банкрутство & Ліквідація;
- Borg.expert;
- НААКУ;
- Незалежна асоціація банків України (НАБУ);
- Асоціація приватних виконавців України;
- Lойер;
- ActiveLex;
- ICC Ukraine;
- Протокол;
- Власна справа;
- Фонд розвитку підприємництва;
- Поради юриста.
Теги: діяльність АПУ, події АПУ