Все про виконання судових рішень у сімейних справах

КИЇВ — 02 липня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права відбулося онлайн-обговорення теми виконання судових рішень у сімейних справах. Модерувала вебінар Ірина Мороз, партнерка AGA Partners.

Вона підкреслила, що тема досі викликає значну кількість запитань та стосується фактично результату всіх судових процесів:

«Дуже часто ми можемо судитися роками, а потім виникає питання: «А що врешті? Де ці родзинки, за які ми боролися?».

Правники спільно обговорили основні питання виконання різних векторів рішень, зокрема, на досвіді та практичних кейсах спікерів.

Про особливості виконання судових рішень у справах про стягнення аліментів

Перше питання розглянув Олександр Губін, старший юрист AGA Partners. Продовжуючи вступну тезу пані Мороз, він зауважив, що хоча процес отримання рішення (особливо якщо «на твою користь») річ і приємна, це не означає, що ви одразу зможете отримати належне. Так, законодавством передбачена фінальна стадія — виконання рішення. ЦПК передбачено, що на підставі судового рішення, яке вступило в законну силу, видається спеціальний виконавчий документ. Відповідно, у рішеннях щодо стягнення аліментів з’являється додатковий вимушений крок — звернення за отриманням виконавчого листа.

На жаль, бувають випадки втрати документа. В такому разі спікер радить негайно звертатися до суду, який видавав його, із відповідною заявою про видачу дубліката. Судова практика з цього питання свідчить, що суди першої інстанції, зазвичай, задовольняють такі заяви, навіть коли особа просто вказує у тексті звернення про втрату за певних обставин, при цьому не надаючи доказів тощо. Та хоча суди й тяжіють до того, щоб такі заяви задовольняти, пан Губін радить ставитися до документів дуже обережно.

Щодо поновлення строку на пред’явлення виконавчого листа до виконання він розповів: у справах, що стосуються стягнення періодичних платежів, а саме — аліментних, виконавчі листи можна подавати до відповідної виконавчої служби чи приватного виконавця протягом всього періоду виконання. Цей строк може бути дуже довгим, втім, трапляються випадки, коли особи цей строк пропускають.

Ключова порада спікера — уважно слідкувати за строками та ретельно дотримуватися їх, адже в іншому випадку можна втратити можливість стягнути аліменти на дитину взагалі.

Про впровадження автоматизованої системи арештів рахунків боржників

Тему детально розкрив Андрій Авторгов, приватний виконавець. Перш за все, щодо виконання рішень у сімейних спорах він зазначив: це одна з найпроблемніших категорій, і найпроблемнішим аспектом є саме питання стягнення аліментів. За словами пана Авторгова, серед причин ситуації, що склалася, ключовою є тіньова економіка:

«Так, коли стягувач звертається до виконавця зі словами: «Я знаю, що він має значні незаконні прибутки», відповідь я маю лише одну: «Не справа приватного виконавця витягувати гроші з тіні — це має робити ДФС, а виконавець вже звертає на них увагу».

Крім того, він зауважив, що виконавці не дуже воліють братися за справи про стягнення аліментів. Причиною є обмежений наразі функціонал приватного виконавця та фінансовий аспект питання.

Щодо ключової теми — впровадження автоматизованої системи арештів рахунків боржників — Андрій Авторгов підкреслив: тоді як весь цивілізований світ вже роздумує над зверненням стягнень на цифрові активи, українські виконавці й досі тонуть у паперах. Він наголосив, що без запровадження такої системи арешту коштів боржників заплановане урядом досягнення 2023 року рівня виконання судових рішень понад 70% — лише голосна, проте не реальна амбіція.  

Про застосування обмежувальних заходів щодо неплатників податків розповів Юрій Некляєв, юрист Asters, а Олена Сібірцева, партнерка Lexars, розглянула питання стягнення аліментів на підставі виконавчого напису нотаріуса, вчиненого на аліментному договорі.

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки у мережах Facebook, Youtube, Instagram, LinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?