Україна і Конвенція 1980 року: чи варто повертати дітей в умовах війни?

Сьогодні відбувся захід, що висвітлив надзвичайно важливе питання — виконання Конвенції 1980 року про цивільні аспекти міжнародного викрадення дітей у військових умовах. Подія була організована Комітетом АПУ з сімейного та спадкового права Асоціації правників України.

Олександр Губін, член ради Комітету АПУ з сімейного та спадкового права, розпочав захід з подяками всім спікерам і висловив вдячність експертам з сімейного права за їхню участь. Він також відзначив підтримку та відданість IBA у підготовці цієї події. Елізабет Лукас, друга модераторка, Голова Комітету з сімейного права Міжнародної асоціації адвокатів (IBA), зобов'язалась уважно слідкувати за чатом та читати питання, які надходили від учасників.

Марія Сніжко, Головна виконавча директорка Міжнародного відділу Міністерства юстиції України, представила інформацію про виклики, з якими стикається Міністерство юстиції України при виконанні Конвенції 1980 року в умовах війни. Вона розкрила інформацію про кількість запитів на повернення дітей в Україну та підкреслила важливість розгляду всіх видів заявок на повернення дітей, навіть тих, які стосуються дітей, що перебувають як в Україні, так і за її межами.

Алісон Шелабі, генеральна директорка Reunite, розглянула виклики та складності, пов'язані з міжнародним викраденням дітей, включаючи випадки, пов'язані з Україною. Вона відзначила важливість обговорення політик, пов'язаних з Гаазькою конвенцією, та наголосила на необхідності захисту прав дітей та їхнього повернення у звичне оточення.

У контексті Сполучених Штатів та Гаазької конвенції, Стівен Джон Каллен, старший віцеголова Комітету з сімейного права IBA, наголосив на складнощі вирішення випадків міжнародного викрадення дітей через велику кількість міжнародних сімей. Він розглядає американські закони та механізми, пов'язані з реєстрацією та виконанням закордонних рішень про владу над дітьми, враховуючи політику Гаазької конвенції.

Фара Дані, представниця Канади та партнерка Barrison, підкреслила важливість повернення дітей відповідно до Гаазької конвенції як менш травматичний шлях і важливий крок для вирішення цих справ. Вона також вказала на необхідність фінансової підтримки родин та психологічної підготовки для дітей та їхніх родин.

Каріна Сюзан Деларю, керуюча партнерка Delerue Rechtsanwälte,  наголошує на важливості швидкого юридичного процесу в Німеччині та застерігає, що відсутність тривалості сприяє негайному поверненню дітей згідно з Гаазькою конвенцією. Вона наводить приклади рішень судів, де зверталася увага на триваючу війну та загрозу безпеці дітей як основні фактори. Також вона розглянула справу, де польський батько подав заяву про повернення своєї дитини з Німеччини, оскільки мати взяла дитину до Німеччини через війну в Україні. У цій справі повернення було вирішено на користь батька, оскільки проживання в Польщі не вважалося імовірною загрозою для дитини, і заява стосовно статті 13B була відхилена.

Загальний висновок полягає в тому, що суди дбають про індивідуальні обставини кожної справи та залишають дітей і їхні інтереси в центрі уваги при розгляді питань повернення дітей в Україну в рамках Гаазької конвенції.

Відеозапис заходу за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=N-_ELHKj6Ro.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?