Нагальні нюанси боргових зобов‘язань подружжя обговорили на спільному засіданні комітетів АПУ

КИЇВ — 28 січня 2021 року. Перше в новому році онлайн-засідання стало подвійним: представники рад комітетів із цивільного, сімейного, спадкового права та банківського, фінансового й страхового права спільно обговорили практичні питання щодо боргових зобов‘язань подружжя. Модерувала дискусію Ірина Мороз, Голова Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, партнерка A.G.A. Partners law firm, а спеціальною гостею стала начальниця Управління розвитку процесів стягнення та контролінгу Департаменту стягнення заставних кредитів АТ «Альфа-Банк» Олена Супрун.

Солідарна відповідальність подружжя за кредитними зобов‘язаннями 

Перше питання розглянула Олена Сібірцева, членкиня Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, старша юристка A.G.A. Partners law firm. Експертка детально роз'яснила нюанси такої відповідальності, варіанти розвитку ситуацій і можливі їх вирішення.

Отже, чому взагалі виникає питання поділу боргових зобов‘язань подружжя та як саме це перетинається з сімейним законодавством? 

Спікерка зазначила — коли планується поділ майна, в першу чергу згадуються активи, а от пасиви та зобов‘язання — в останню чергу (а іноді не згадуються взагалі). Фактично, може виникнути ситуація, за якої під час поділу майна один із подружжя раптово дізнається про наявність боргу, взятого на себе його чоловіком/дружиною. Сплачувати який мають обидва. 

Інший бік ситуації — коли захисту прав та інтересів потребує кредитор. Подружжя не завжди діє добросовісно, а іноді — цілеспрямовано вводять до омани фінустанову. 

Регулюються такі правовідносини в двох площинах: Цивільний і Сімейний кодекси. Сторонами кредитного договору при цьому є найчастіше лише один із подружжя. Тут вступають в дію норми Сімейного кодексу щодо презумпції спільної сумісної власності подружжя, набутої під час шлюбу — поділу підлягають і майно, і права, і зобов‘язання (активи та пасиви). Спільною власність визнається виключно при повній відповідності наступним критеріям:

— час набуття майна/зобов‘язань;

— мета набуття (в інтересах сім‘ї);

— джерело походження майна.

У випадку, якщо сторони не укладали ані шлюбний договір, ані договір про поділ майна — зобов'язання мають включатися до переліку майна, що підлягають поділу під час розгляду справ у суді чи позасудовому порядку. При цьому спікерка підкреслила, що варто пам'ятати — стягнення врешті може бути здійснено з одного із подружжя.

В свою чергу Андрій Нікіфоров, Голова Комітету АПУ з банківського, фінансового та страхового права, керівник фінансової практики в Україні МЮФ Kinstellar додав — механізм солідарності цікавий кредиторам через те, що не ділить зобов'язання на частини, а дозволяє піти за найбільш привабливим боржником і стягнути з нього повний борг. 

В продовження заходу учасники також обговорили актуальну судову практику щодо звернення стягнення кредитної заборгованості коштом спільного майна подружжя. Судову ж практику щодо поділу боргових зобов’язань подружжя розглянув Юрій Некляєв, старший юрист Asters. 

____________________________________________________________________________________

Долучитися до АПУ можна за посиланням.

Долучайтеся до АПУ в соціальних мережах: 

Facebook / Telegram / Instagram / Linkedin / Twitter / Youtube.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?