Сімейно-правові договори & карантин: інструкція з використання

КИЇВ  30 березня 2020 року. Епідемія позовів у сімейних справах як наслідок карантину у Китаї  як запобігти розвитку такого сценарію в Україні? Розповіла Ольга Лепіхіна, членкиня Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, радниця, співкерівниця практики сімейного права ЮФ «Астерс», адвокатка.

Сімейно-правові відносини на карантині

Хто б міг уявити, що кажан на рибному ринку може призвести до епідемії розлучень у Китаї. Не встигли люди вийти з домівок, як кинулися масово подавати заяви на розірвання шлюбу. Для боротьби з загрозою руйнування сімей влада обмежила щоденну пропускну здатність реєстраційних органів.

Поки триває боротьба за життя і здоров’я людей та підтримання бізнесу на плаву, що ж відбувається з сім’ями, змушеними жити в цілковито новій реальності?

Шлюб у масці та рукавичках

У період карантину скористатися правом на реєстрацію шлюбу можуть лише ті, хто встиг подати заяви до 13 березня 2020 року. Сама процедура здійснюється без урочистого формату та з дотриманням обмежень, встановлених для боротьби з поширення COVID-19.

До послуг тих, хто достеменно впевнений в своєму рішенні та не бажає відкладати подачу заяви на реєстрацію шлюбу,  веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», який приймає документи он-лайн.

Розірвання шлюбу без питань

Розірвати шлюб у РАГСі у період карантину можуть лише подружжя, які не мають дітей, та звернулися з заявою про розірвання шлюбу до 13 березня 2020 року. Наразі подати заяву можна он-лайн, однак отримання свідоцтва про розірвання шлюбу відкладається на невизначений строк.

Суди продовжують працювати з обмеженнями, які можуть різнитися в залежності від епідеміологічної ситуації та запроваджених карантинних заходів у відповідному регіоні. На практиці розгляд «складних» сімейних спорів відкладається. А справи за позовами про розірвання шлюбу, де немає потреби у з’ясуванні додаткових обставин та опитуванні сторін, розглядаються у письмовому провадженні без участі позивача та відповідача. 

У період карантину згідно з рекомендаціями Державної судової адміністрації позов про розірвання шлюбу можна направити по електронній пошті та отримати рішення за результатом розгляду справи.

Не «дитячі» витрати

Суттєве зменшення чи повна втрата доходу платника аліментів в умовах кризи ставить під загрозу сплату утримання дітей. Відсутність доходу у платника аліментів автоматично не звільняє його від виконання обов'язку за рішенням суду чи договору про сплату аліментів та відповідальності (пеня, штрафи, позбавлення права на керування тощо). Звісно можна «виправдатися» форс-мажором (обставинами непереборної сили), пройшовши відповідну процедуру. Проте варто розуміти, що виконати зобов’язання все ж таки доведеться пізніше, а дитину годувати потрібно щодня.

Побачення за розкладом відміняються

Той з батьків, хто проживає разом з дитиною може, керуючись найкращими інтересами дитини, повністю ізолювати себе та дитину від суспільства, не дозволяти дитині виходити на вулицю, не допускати жодних осіб до квартири, тощо. За таких умов той із батьків, хто проживає окремо, позбавлений можливості зустрічей з дитиною та інших особистих взаємодій, навіть незважаючи на графік, встановлений рішенням суду чи договором між батьками щодо участі у вихованні дитини.

Якщо діалогу між батьками немає, то формально, той з батьків, з ким проживає дитина, може зазнати негативних наслідків своїх дій у вигляді кримінальної чи адміністративної відповідальності за невиконання рішення суду, санкцій, передбачених у договорі та додаткового судового процесу про усунення перешкод у вихованні.

Це лише деякі «загострення», що можуть чекати на сімейно-правові відносини у період карантину та після його завершення. Будемо сподіватися, що непроста ситуація зблизить людей та сприятиме діалогу та мирному врегулюванню проблем, що виникають.

 

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?