Комітети АПУ обговорили спадкування корпоративних прав

КИЇВ 03 червня 2019 року. Відбулося засідання Комітету з цивільного, сімейного та спадкового права спільно з Комітетом з корпоративного права та фондового ринку Асоціації правників України, на якому обговорили питання спадкування корпоративних прав. Модерувала захід Ірина Мороз, Голова Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, партнерка AVELLUM, адвокатка.

Серед доповідачів: Назар Марків, керуючий партнер Юридичної компанії Profecto, Микита Жуков, юрист ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», Юрій Некляєв, адвокат, юрист ЮФ Asters, та Марія Орлик, партнерка CMS Reich-Rohrwig Hainz.

Спікери обговорили ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», а саме — 23 та 24 статті, що регулюють питання спадкування корпоративних прав. Так, відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства. При цьому, на відміну від старого законодавства, учасник-спадкоємець набуває права вступу до товариства без отримання згоди на те загальними зборами. Отже, новий Закон ввів певну безумовність у праві вступу учасника-спадкоємця до товариства, підкреслили юристи.

Також експерти звернули увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у разі смерті, оголошення судом безвісти відсутнім або померлим учасника, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50%, та якщо протягом року спадкоємці учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, воно може виключити учасника із власного складу. Якщо його частка у статутному капіталі товариства становить 50% або більше, товариство може прийняти рішення про ліквідацію. Більш того, ці рішення приймаються без урахування голосів цього учасника.

Під час дискусії зауважили, що на сьогоднішній день спадкоємець має право самостійно подати заяву про вступ до товариства до державного реєстратора відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», внаслідок чого вносяться зміни до Єдиного державного реєстру про склад учасників. Водночас, справжність підпису на такій заяві повинна бути нотаріально засвідченою.

«Загалом Закон вніс низку позитивних моментів як взагалі, так і в частині наслідування корпоративних прав. Зокрема, він захистив та розширив права спадкоємцям. Однак залишилися і невирішені моменти. Так, зараз не існує єдиної методики і єдиного розуміння встановлення ринкової вартості корпоративних прав, як буде проводитися при виплаті частки спадкоємцю, що відмовиться від участі в товаристві. Така відсутність єдиних методики і розуміння тягне за собою неоднозначність позицій суб’єктом оціночної діяльності у визначенні ринкової вартості. Під питанням також залишається і правова природа корпоративних прав: чи є вони річчю, чи це право», — прокоментував Микита Жуков.

Також було зазначено, що наразі судова практика в частині застосування нового Закону не сформувалася, відсутні і рішення Верховного Суду.

Ми нагадуємо, що з початку квітня Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?