Допоміжні репродуктивні технології: заборонити не можна дозволити

КИЇВ – 23 квітня 2019 року. Комітет з цивільного, сімейного та спадкового права Асоціації правників України провів круглий стіл, під час якого було продовжено обговорення теми: «Заборонити не можна дозволити або законодавчі зміни в сфері ДРТ».

Під час заходу розглядалися правові питання застосування ДРТ: оформлення правовідносин клініки із пацієнтами, договори у сфері ДРТ, розпорядження біологічним матеріалом. Також обговорювалися проблемні питання сурогатного материнства: співпраця з агентствами-посередниками, особливості програм для іноземних громадян, юридичні питання у роботі з сурогатними мамами, генетичними батьками та відповідальність всіх учасників програми.

Юрій Некляєв, адвокат, юрист ЮФ «Астерс» розповів про застосування судової практики у вирішенні спорів у сфері ДРТ та запропонував увазі гостей п’ять категорій судових спорів, а саме:

позови про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька/матір;

позови про встановлення родинного зв’язку новонародженої дитини з батьками/про визнання батьківства;

справи за позовами подружжя про розірвання договорів, відшкодування збитків та моральної шкоди/про повернення сплачених коштів/про захист прав споживачів;

 справи за позовами сурогатних матерів про визнання договорів недійсними;

  справи про стягнення аліментів на дітей, народжених із застосуванням репродуктивних технологій.

Олена Бабич, адвокат, фахівець у сфері медичного права, керівник Адвокатського бюро Олени Бабич, окрім загальних положень досить детально розповіла про види та структуру договорів про надання медичних послуг у сфері ДРТ, які ефективно регулюють відносини медичного закладу та пацієнта, про форми заяв згод пацієнта на проведення певних медичних програм чи процедур.

Пані Олена також проаналізувала існуючі законопроекти у сфері ДРТ та їх перспективи. 

За її словами, заборона медичного туризму у сфері ДРТ є нелогічною, бо значна кількість пацієнтів – іноземні громадяни, які приїжджають в Україну за якісною репродуктивною допомогою і адекватними цінами.

«Це як лікувати головний біль за допомогою гільотини», - підкреслила адвокат.

Також вона зазначила, що законодавство, що регламентує сферу ДРТ в Україні, зокрема сурогатне материнство, цілком задовільне, а головна проблема полягає не у недосконалому законодавстві, а у невиконанні існуючих вимог нормативно-правових актів України або в неправильній їх інтерпретації.


Ми нагадуємо, що з початку квітня Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі Фейсбук на адресу електронної пошти amaksimov@uba.ua.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?