Законодавчі зміни у сфері застосування ДРТ та сурогатного материнства

КИЇВ — 19 березня 2019 року. Комітет з цивільного, сімейного та спадкового права АПУ порушив гостру тему сьогодення — сурогатне материнство. Ідеться про дітей, статус батьків яких не визначений на момент їхньої появи на світ, як і питання громадянства, коли мати й батько є іноземцями.

І це зумовлює ризики для долі дітей. На думку багатьох, Україна не вжила тих юридичних кроків, які б запобігли такій ситуації.

Ірина Мороз, Голова Комітету АПУ, партнер AVELLUM, адвокат, на початку зустрічі розповіла, що зовсім нещодавно відбувся скандал щодо порушення процедури сурогатного материнства, який набув неабиякого розголосу. За її словами, іноземні батьки після народження дитини від сурогатної матері поверталися назад до Італії та зіштовхнулися з тим, що не могли встановити батьківські права на дитину:

«Такі ситуації можуть призвести до того, що дитина може потрапити до дитячого будинку. Проблем, пов’язаних із юридичним оформленням проходження програми сурогатного материнства, дуже багато. Тому після цього скандалу було внесено кілька законопроектів щодо цієї теми. Ці закони знаходяться на стадії розробки, та чи будуть прийняті, ми поки не знаємо. Закликаю до обговорення, можливо, ми дійдемо до певного висновку та також будемо боротися з такими правопорушеннями».

Звичайно, що є варіанти вирішення проблеми на державному рівні, які оприлюднила адвокат. Перш за все, потрібна обов’язкова правова консультація батьків у країні проживання, підтверджена свідченням юриста/адвоката. Також така консультація необхідна у консульстві або дипломатичному представництві в Україні з наданням письмового підтвердження про можливість безперешкодного вивезення дитини за кордон та встановлення батьківських прав. Важливим є контроль документації під час застосування ДРТ та сурогатного материнства.

Пані Ірина запевнила, що є три проблеми, які виникають під час проходження програм сурогатного материнства іноземними парами:
1. Отримання дозволу на виїзд дитини за кордон.

2. Юрисдикційні питання визнання батьківства. Найбільш проблемні юрисдикції пов’язані з такими країнами: Франція, Німеччина, Швеція.

3. Статус дитини у разі неможливості виїхати за кордон або відмови батьків забрати дитину.

Ольга Лепіхіна, член ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, старший юрист ЮФ «Астерс», співкерівник практики сімейного права ЮФ «Астерс», адвокат, зауважила, що згідно договору про сурогатне материнство СМ зобов’язана виносити та народити дитину (дітей), яка буде запліднена шляхом застосування методу ЕКЗ за допомогою ДРТ. Також надати згоду на реєстрацію генетичних батьків батьками дитини в органі ЗАГС. У свою чергу, генетичні батьки зобов’язані виплатити СМ компенсацію, передбачену договором, і забезпечити усі необхідні умови для виношування і народження дитини. Зокрема, прийняти і зареєструвати дитину в органі ЗАГС.

Своїми думками щодо цієї теми поділилися й інші спікери: Юрій Некляєв, юрист ЮФ «Астерс», адвокат, Світлана Бурковська, голова ГО «Сила матерів», Сергій Бакшеєв, завідуючий жіночої консультації пологового будинку № 3, к.м.н., Лілія Тучкова, представник УАРМ, адвокат, партнер Юридичної компанії «Юбікон», керівник групи медичної практики, Сергій Антонов, практикуючий адвокат, директор Центру медичного та репродуктивного права Сергія Антонова, президент Асоціації «Всеукраїнська фундація компаній із організаційно-правового забезпечення програм ДРТ».

Тема сурогатного материнства є дійсно актуальною та цікавою, за словами учасників. Оскільки обсяг інформації дуже великий, Голова Комітету АПУ Ірина Мороз наголосила, що відбудеться друга частина засідання з цієї теми. Тому слідкуйте за анонсами, аби почути все з перших вуст!

 

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?