Відбулося дискусійне обговорення резонансних судових рішень щодо застосування Гаазьких конвенцій
КИЇВ — 21 січня 2019 року. Пройшло обговорення резонансних судових рішень щодо застосування Гаазьких конвенцій 1980 та 1996 року в України, організоване Комітетом з цивільного, сімейного та спадкового права Асоціації правників України.
Модерувала захід Ірина Мороз, Голова Комітету АПУ, адвокат, партнер AVELLUM.
Про застосування в Україні Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року розповіла представниця Мін’юсту Ольга Зозуля. Пані Ольга оприлюднила статистику по справах, що надійшли до Мін’юсту на підставі Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 80-го року у період з 2011 по 2018 роки.
Новий підхід до вирішення справ про міжнародне викрадення дітей у зв’язку із прецедентним рішенням Верховного Суду України від 29 серпня 2018 року у справі № 2-4237/12 розглянув Олександр Губін, член Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, юрист AVELLUM.
За словами пана Олександра, правові висновки та узагальнення Верховного Суду є такими:
- Головний акцент Конвенції — один із батьків не може самостійно приймати рішення про зміну постійного місця проживання дитини.
- ВСУ здійснив системне тлумачення ст. 3 Конвенції, визначивши, що уповноважений орган розглядає дії батька або матері як міжнародне викрадення за сукупності таких умов: 1) дитина мала постійне місце проживання в країні — учасниці Конвенції; 2) дитина незаконно переміщена або утримується за кордоном з порушенням справ піклування за умови, що ці права ефективно здійснювалися до її переміщення; 3) дитина не досягла 16-річного віку.
- Місце постійного проживання дитини є визначальним при відновленні статусу-кво, оскільки незаконне переміщення чи утримання дитини порушує її права та інтереси і право батька чи матері на піклування про дитину, без згоди якого(ї) відбулася зміна місця проживання дитини.
- Громадянство дитини або батьків не має значення при вирішенні таких спорів.
- Під час розгляду питання про повернення дитини до держави її походження не вирішується питання встановлення особи, котрій у майбутньому буде надано право піклування про дитину.
- Положення абзацу 2 ст. 12 Конвенції застосовуються лише у випадку, коли процедура повернення розпочата після спливу річного терміну з моменту викрадення (переміщення/утримання дитини).
- Згода батька на тимчасовий виїзд дитини не є підставою для застосування пункту «а» ст. 13 Конвенції 1980 року («мовчазна згода»).
- Батько у справі був позбавлений ефективного засобу юридичного захисту відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав основоположних свобод 1950 року, оскільки суди допустили надмірно тривале провадження у справі, не розглянувши питання повернення дитини протягом 6 тижнів.
Таліна Кравцова, член Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, адвокат, старший юрист ЮФ «Астерс», порушила тему застосування практики ЄСПЛ у справах, що розглядаються в порядку Гаазької конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей (1980). З презентацією, що супроводжувала доповідь Таліни, можна ознайомитися тут.
У свою чергу, Ольга Лепіхіна, член Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, старший юрист ЮФ «Астерс», на прикладі Сполученого Королівства розповіла про процедуру повернення незаконно переміщеної дитини із-за кордону в Україну.