Шлюбний договір чи договір про поділ майна? Думки експертів

КИЇВ — 19 квітня 2018 року. Комітет з цивільного, сімейного та спадкового права Асоціації правників України запросив колег обговорити особливості укладення шлюбного договору.

Секретами укладання ефективного шлюбного договору поділились Юрій Некляєв, адвокат, юрист ЄПАП Україна, Марія Куксова, нотаріус, та модератор Ірина Мороз, голова Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, партнер АО AGA Partners, адвокат.

Гостею заходу стала Наталія Горбаль, автор книги: «Must have сезону, або Новий погляд на шлюбний договір», котра поділилась із гостями унікальними секретами побудови фінансових відносин між чоловіком та жінкою.

Юрій Некляєв роз’яснив різницю між шлюбним договором та договором про поділ майна.

Доповідач нагадав, що поняття шлюбного договору українське законодавство не передбачає, проте визначає його ознаки. Так, сторонами ШД можуть бути подружжя (за законодавством України) або особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. Особи, котрі уклали одностатевий шлюб у іншій країні, не є сторонами ШД за українським законодавством.

Форма ШД — письмова, нотаріально посвідчена угода, що укладається у 3 екземплярах. Діє ШД з моменту нотаріального посвідчення або вступу у шлюб. Однак, внаслідок дискусії між доповідачами, більшість учасників погодились із думкою, що умови ШД розповсюджуються на все майно, придбане у шлюбі, навіть до укладення договору, якщо у договорі не передбачено дату початку його дії.

Предмет — майнові та батьківські права і обов’язки подружжя. Шлюбним договором не може передаватися майно, що підлягає державній реєстрації, тобто він не є підставою для переходу права власності на майно, що потребує реєстрації (наприклад, нерухомість одного із подружжя не може бути передана другому за шлюбним договором без договору дарування).

Закінчивши з теорією, доповідач розповів, які помилки найчастіше допускаються при укладенні ШД (наприклад: залишити одного з подружжя ні з чим, надмірна конкретизація майна, неуважність до деталей, неврахування зобов’язань перед кредитором, поділ готівкових коштів) та надав поради, як їх уникнути.

Договір про поділ майна відрізняється від ШД, зокрема, тим, що: дає можливість більш вільно відступити від засад рівності, самостійно визначити розмір часток або конкретне майно, що буде належати кожному з подружжя (не передбачене таким договором майно буде ділитися за загальним правилом).

Такий договір може укладатися або під час шлюбу, або після його розірвання. Особисте майно кожного з подружжя у нього не включається. Як нагадав доповідач, особисте майно одного з подружжя, що було приватизоване під час перебування у шлюбі — це особиста приватна власність. І лише у період з 08.02.2011 року до 13.06.2013 року приватизоване майно набувало статусу спільної сумісної власності подружжя.

Автор презентував гостям зручну порівняльну таблицю шлюбного договору та договору про поділ майна (презентація «Шлюбний договір vs Договір про поділ майна»).

Марія Куксова розповіла, як укладати ШД з погляду нотаріуса. Як зазначила нотаріус, найчастіше ШД укладається до шлюбу. Зазвичай кожна сторона залишається при своєму та домовляються, що оформлене на одного з подружжя майно вважається його особистою приватною власністю. Проте чи можна його таким вважати та довести це у суді — питання дискусійне.

ШД встановлює режим власності, а не титульне право, натомість договір про поділ майна є правовстановлюючим документом, тобто підставою виникнення права власності.

Нотаріус звернула увагу, що перед підписанням ШД нотаріус не перевіряє статус майна і не реєструє договір.

Другу частину заходу Наталія Горбаль презентувала свою книгу про те, як варто укладати ШД, на які нюанси необхідно зважати, як говорити про таке делікатне питання з партнером до укладання шлюбу та які положення обов’язково варто у ньому передбачити. Автор ділилася власним багаторічним успішним досвідом та радила колегам-юристам, як скласти його так, щоб сторони залишилися задоволені.

Приєднуйтесь до наших заходів — тут говорять цікаво про актуальне.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?