Аліменти на дітей та дорослих. Нові механізми стягнення

КИЇВ — 03 квітня 2018 року. Комітет з цивільного, сімейного та спадкового права АПУ зібрав правників обговорити тему аліментів на дітей та дорослих. У полі зору — нові механізми стягнення з урахуванням змін законодавства.

До участі в обговоренні були запрошені: Ярослав Брич,член Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, помічник адвоката АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», Таліна Кравцова, член Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, старший юрист, керівник практики сімейного права ЄПАП Україна, адвокат, Ольга Лепіхіна,член Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, старший юрист ЮФ «Астерс», керівник практики сімейного права, Юрій Некляєв, адвокат, юрист ЄПАП Україна, Роман Сидоренко, головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Модератором заходу виступила Ірина Мороз, голова Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, партнер АО AGA Partners, адвокат.

Учасники поставили собі за мету обговорити новели законодавства щодо виплати аліментів, питання стягнення заборгованості по аліментах і нарахування пені, порядок стягнення аліментів на подружжя та непрацездатних батьків, та почути думку державного виконавця щодо цих питань.

Зобов’язання по сплаті заборгованості за аліментами не припиняється з припиненням зобов’язання сплати самих аліментів, нагадала Таліна Кравцова та зазначила: «Останнім часом завдяки потужній кампанії держави щодо зменшення осіб, які ухиляються від сплати аліментів, на рівні підсвідомості складається таке враження, що всі особи, які мають заборгованість по аліментам, уникають їх сплати навмисно. Насправді це не зовсім так. Слід зважати на те, що стягнення заборгованості за аліментами може призвести платника таких аліментів до скрутного фінансового становища. Для захисту прав самого платника законодавством передбачена можливість встановлення строку сплати заборгованості (відстрочення або розстрочення сплати), а також повне або часткове звільнення від її сплати».

Доповідач детально пояснила, який порядок визначення заборгованості за аліментами діє сьогодні, як розраховується неустойка (пеня), вказала на необхідність наявності вини боржника та нагадала правила визначення позовної давності (детальніше — у презентації «Порядок стягнення заборгованості по аліментам, нарахування пені»).

За яких умов один із подружжя може розраховувати на аліменти від іншого, розповів Ярослав Брич. Судова практика свідчить про те, що аліменти, зазвичай, присуджують особам непрацездатним, які не забезпечені прожитковим мінімумом. Причиною відмови може бути той факт, що доходи позивача були вищими від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Цікаво, що тягар доказування можливості платника надавати матеріальну допомогу лежить на позивачеві.

Експерт бачить проблему в тому, що критерій «мінімуму» не відповідає потребам часу. Більшість непрацездатних осіб забезпечені на рівні мінімуму через його незначний розмір та виплату пенсії по інвалідності, державної соціальної допомоги та наявності певних інших джерел доходів.

Якщо у подружжя є дитина, то один із подружжя має право на утримання від іншого до досягнення дитиною трьох років (у разі інвалідності дитини — протягом усього часу проживання з дитиною). Водночас, експерт розповів про випадки, коли один із подружжя втрачає таке право на утримання, а також про право на утримання осіб, що перебували у «фактичному шлюбі». Більше інформації ви знайдете у презентації «Стягнення аліментів (утримання) на другого з подружжя».

Засідання комітетів АПУ завжди присвячені найактуальнішим питанням юридичної практики, тож долучайтеся, з нами цікаво!

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?