Використання поліграфу як засобу доказування
ТЕРНОПІЛЬ – 26 червня 2015 рік. Відділення АПУ в Тернопільській області провело круглий стіл, присвячений темі «Використання поліграфу як засобу доказування».
На заході доповідачем виступив Володимир Лисак, адвокат.
В своїй доповіді доповідач зазначив, що використання поліграфу як засобу доказування, є досить дискусійним питанням в юридичних колах. Особливу увагу привертають питання, що стосуються результатів застосування науково-технічних засобів інструментальної діагностики емоційної напруги (поліграфів) у кримінальному провадженні. Проблеми використання різноманітних науково-технічних засобів у сфері боротьби зі злочинністю тривалий час залишалися поза увагою науки кримінально-процесуального права.
Відсутність аналізу цих питань негативно впливає на формування нормативно-правової бази, яка регулює відносини, пов'язані з застосуванням науково-технічних засобів у процесі розслідування кримінальних правопорушень, і як наслідок, це не дає можливості повною мірою використати одержані результати в практичній діяльності як правоохоронних органів, так і адвокатури. Всім відомо, що поліграф є ефективним засобом здобуття інформації.
В основі використання поліграфу лежить той факт, що чим вагоміша для людини певна інформація, яку вона намагається приховати, тим більший рівень стресу, що виявляється в зміні ряду фізіологічних показників. Станом на сьогодні такі засоби більш відомі під загальною для них назвою - детектор брехні "Lie detector". Сьогодні поліграф застосовується не тільки у сфері розслідування злочинів, а дедалі більше використовується у сфері приватних інтересів. Водночас, застосування поліграфа в новому КПК України не врегульоване і до процесуальних дій не належить.
Самі ж спеціалісти поліграфологи не наполягають на тому, щоб їхні висновки залучалися до матеріалів кримінальної справи, бо поліграфні опитування являються одним із етапів у розслідуванні злочину, в результаті яких стає можливим одержання орієнтувальної інформації, виявлення матеріальних доказів у справі.
Перспектива розвитку справи поліграфічних досліджень в кримінальному процесі у повній мірі залежить від введення в КПК України норми, яка б регулювала порядок використання "детектора брехні", а також від того, чи будуть організовані на постійній основі вітчизняні курси підготовки поліграфологів. Перевірка на поліграфі дозволяє не лише визначити найбільш перспективні напрями розслідування кримінальної справи, а й сприяти особам, які не вчиняли злочину, але підозрюються у ньому, довести свою невинуватість.
Отже, основними причинами необхідності поширення використання поліграфа є: може бути застосований для будь-якого виду розслідування і дозволяє швидко виявляти брехню; забезпечує отримання додаткової інформації, яка прямо або побічно пов'язана з напрямом або об'єктом розслідування; прискорює хід розслідування при відносно невисоких витратах; забезпечує обєктивну і швидку оцінку достовірності повідомленої кандидатом інформації, його потенційної благонадійності і лояльності; дозволяє виявити приховані ознаки досконалих або підготовлених зловживань та інших чинників.
Використання поліграфу, як засобу доказування в кримінальному процесі в нинішніх умовах носить достатньо невизначений процесуальний характер і може або використовуватись у ньому або ні, в залежності від тих чи інших обставин у справі, наявності або відсутності доказів та вичерпання всіх можливостей по їх збираннют та закріпленню.
Однак необхідність введення в КПК України норми щодо введення використання поліграфа продиктована реаліями сьогодення. Статистичні показники фактів незаконних засуджень, притягнення невинних осіб до відповідальності, незаконні дії по відношенню до підозрюваних та обвинувачених з боку працівників силових відомств в Україні, як і в інших державах, вимагають радикальних підходів і методів протидії. Сьогодні зусилля науковців та дослідників цього питання, а також провозахисників на всіх рівнях повинні бути спрямовані на детальне вивчення та легалізацію використання поліграфа в чинному вітчизняному законодавстві.
Слід розробити та впровадити процедуру його використання поважними експертними установами, дослідити та проаналізувати завдання які будуть досягнуті при його впровадженні, визначитися з колом питань, що можуть бути поставлені перед експертами, проаналізувати позитивний досвід зарубіжних країн де поліграф використовується десятками років, є вагомим джерелом доказів та приносить позитивні результати, і зважаючи на їх досвід перейняти його, оскільки з кожним днем наша держава намагається вступити в Європейський союз та налагодити близькі відносини з багатьма країнами світу, а узаконення застосування поліграфа буде ще одним кроком для зближення до цієї мети.
Участь у заході взяли адвокати, юристи Тернопільської області та судді Апеляційного суду Тернопільської області.
Долучайтесь до цікавих заходів Відділення АПУ в Тернопільській області!