Як відбувається декларування видатків на отримання медичних послуг поза межами України? Що потрібно вносити в декларацію НАЗК? Кому буде відома ваша інформація про лікування?

КИЇВ — 09 листопада 2021 року. Комітет з медичного права Асоціації правників України провів засідання щодо проблемних питань декларування видатків на отримання медичних послуг поза межами України.

Модераторкою заходу була Анастасія Цибулько, адвокатка ЮК MORIS.

Одними з перших питань для обговорення були межі та компоненти права на таємницю про стан здоров’я. Така інформація може впливати на репутацію особи, створити дискомфорт чи підірвати авторитет, тому це є певною дискримінацією і обмеженням прав осіб.

Щодо цього висловилась ексміністерка охорони здоров’я України (2019 — 2020 рр.) Зоряна Скалецька: «Якщо особиста інформація відома працівникам медичного закладу, це нормальна практика, але коли це набуває публічного характеру, тоді це, на моє переконання, порушення прав людини. Якщо витрати на лікування вказуються в декларації службових осіб, то вони не повинні бути інформацією з публічним доступом. Розкриття певної медичної інформації для публічного доступу може мати небезпечні наслідки для приватного життя особи».

Під час обговорення учасники визначили, що витрати на лікування можна вказувати в декларації як видатки на послуги, і в такому випадку не буде порушене приватне право особи.

«В публічному доступі, зокрема у вашій декларації, не буде інформації, що містить лікарську таємницю, оскільки це приватна інформація особи. Так, потрібно вказувати повне найменування медичного закладу, в якому ви чи ваші члени родини проводили лікування, але це не буде відображатися для загального доступу під час оприлюднення вашої інформації», — запевнила Аліна Довганюк, в.о. заступника керівника третього відділу Управління проведення обов’язкових повних перевірок.

Обговорюючи питання про коло осіб, яким буде доступна інформація про факт звернення до закордонних лікувальних закладів, спікери з’ясували, що доступ до неї матимуть лише посадові особи, які в межах своєї діяльності здійснюють моніторинг та повну перевірку вашої декларації.

«Декларування не повинно бути примусом для посадовців чи втручанням у приватне життя особи. Якщо говорити про питання щодо пояснювальної записки до Проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції», то вона зовсім не відповідає цьому законопроєкту. На моє переконання, цей законопроєкт не буде підтриманий Верховною Радою України, адже він порушує конституційні права людей та багато інших міжнародних норм», — зазначила Анастасія Кривонос, аналітик Інституту законодавчих ідей.

Знову повернувшись до обговорення питання декларування медичних витрат, зокрема, як це стосується співвідношення права на повагу до приватного та сімейного життя і принципу політичної відповідальності, спікерка Аліна Довганюк додала: «Закон має бути рівним для всіх, тому всі суб’єкти декларування рівні у правах і обов’язках щодо заповнення декларації та своєчасного подання. Посадовці після звільнення з посади мають ще протягом року декларувати свої видатки, це не є постійним обов’язком, тому обмежень чи переслідування з боку органів моніторингу та перевірки немає».

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?