Про посткарантинні виклики перед сучасним трудовим правом

КИЇВ – 03 червня 2020 року. Карантин «де-факто» майже дійшов до свого завершення. У розпалі раптових обмежень члени Ради Комітету АПУ оперативно аналізували нормативні новації та надавали прогнози і поради щодо трудових відносин на посткарантинний період. Та тепер, на третій хвилі послаблення карантину, вже можна підбивати перші підсумки та налаштовувати подальший вектор дій. Задля аналізу новацій, привнесених кризою до галузі трудового права та їх вплив на її майбутній розвиток Комітет АПУ з трудового права провів онлайн-засідання. Модерував обговорення Сергій Сільченко, Голова Комітету з трудового права, партнер ЮК «ILF».

Карантинні новації. Коротко про головне

Серед ключових змін Сергій Сільченко виокремив:

1. Скасування необхідності підпорядковуватися внутрішньому трудовому розпорядку. На думку Голови Комітету, крок є зрозумілим, проте доволі ризиковим. За його словами, сумнівною стала здатність роботодавця реально застосовувати дисциплінарні стягнення щодо працівників.

2. Оновлена редакція ст. 60 Трудового Кодексу, яка регулювала гнучкий режим робочого часу та дистанційну роботу. Поняття та механізм їх регулювання внесено до Кодексу законів про працю. Таке регулювання та «гнучкість» форми організації робочого часу зберігаються і по завершенню карантину.

3. Новації щодо оплати простою. Вони передбачають оплату простою не з вини працівника у період карантину в розмірі 2/3 посадового окладу чи тарифної ставки. Зміни мають наслідком правову невизначеність, до якої потрапили роботодавці, щодо отримання фінансування для оплати безробіття.

Серед інших змін – продовження процесуальних строків. Правники одноголосно підкреслили, що, попри очевидну користь змін, суттєвої допомоги ані працівники, ані роботодавці не отримують.

А от прогноз на подальше буття учасників трудових відносин, пана Сільченко є «обережно-песимістичним». Так, він згадав про закон щодо діяльності профспілок, який наразі є дискусійним. Голова Комітету підкреслив, що загаданий закон потрібно виносити на розгляд ВР і голосувати в першому читанні та в цілому. Наостанок, він зазначив:

«Фактично, нічого не змінилося. Потреба в новому Трудовому Кодексі залишається актуальною і сьогодні. Ми бачимо, що несистемне «латання» Кодексу законів про працю не надає очікуваного ефекту та іноді, навіть, створює певні проблеми».

«Іноді ми між собою жартуємо, мовляв, для того, щоб у наше трудове законодавство були внесені сучасні зміни, потрібно, щоби сталася надзвичайна ситуація. Так і сталося»

Практика покаже

Думки колеги підтримала Інеса Летич, членкиня Ради Комітету АПУ з трудового права, радниця ЮФ Asters, підкресливши, що від поспішних та несистемних змін надалі варто очікувати значну кількість проблем. Умови охорони праці, виплат, обладнання - повноцінного забезпечення умов для роботи тощо – всі питання залишаються неврегульованими і незрозумілими до моменту появи перших практичних кейсів.

У свою чергу, Валерія Савчук, заступниця голови Комітету АПУ з трудового права, радник АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» згадала про схожий кейс запровадження простою - щодо військових дій на Сході України. Так, правники знайшли аналогічні позови працівників за 2014-2016 рр. з вимогами повної оплати простою. Суд дійшов до висновку, що такий простій не був пов’язаний з діями невстановлених осіб, а не роботодавця, тож оплата має здійснюватися у розмірі 2/3.

Що далі?

«Карантин закінчиться, а частково недолугі норми залишаться»

Чи можна поєднати онлайн та офлайн режими роботи? Валерія Савчук зазначила, що, відповідно до законодавства, це реально, проте незрозумілою залишається низка питань, зокрема, технічних. Так, при запровадженні гнучкого режиму робочого часу, на роботодавця все одно покладається обов'язок щодо обліку робочого часу працівників. Питання дисциплінарного контролю та відповідного стягнення залишається дискусійним. Під питанням залишаються і система мотивації працівників та шляхи їх повернення на роботу. На думку пані Савчук, вже згодом ми побачимо нові категорії справ у судовому реєстрі, пов'язаних саме з карантином. 

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки сторінках у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу. 

Do you have an interesting idea for an event?