Норми законопроєкту про вдосконалення діяльності АМКУ зумовлюють обмеження права особи на захист: пропозиції Комітету АПУ

КИЇВ — 17 вересня 2021 року. Комітет АПУ з конкуренційного права звернувся до Голови Антимонопольного комітету України Ольги Піщанської. У зверненні висловлено вдячність АМКУ за розгляд і часткове врахування зауважень та пропозицій Комітету АПУ до законопроєкту № 5431, а саме щодо:

— вилучення положень про проведення перевірок у місцях проживання та інших володіннях фізичних осіб, які не забезпечували комплексного врегулювання правовідносин, пов’язаних із реалізацією АМКУ таких повноважень, і створювали передумови до порушення прав та свобод фізичних осіб;

— визначення ознак концентрації при створенні повнофункціонального суб’єкта господарювання двома і більше суб’єктами господарювання, який буде самостійно здійснювати господарську діяльність протягом тривалого періоду.

Комітет АПУ також висловлює у зверненні свою стурбованість, оскільки не були враховані важливі пропозиції щодо:

— недопущення застосування програми звільнення від відповідальності до ініціаторів й організаторів антиконкурентних узгоджених дій, тому що запровадження такої поблажливості сприяє більшій кількості ініціатив антиконкурентних узгоджених дій;

— належного врегулювання прав осіб, які беруть участь у справах та встановлення гарантій дотримання таких прав, включаючи забезпечення справедливого балансу між правом особи на захист та правом інших осіб на конфіденційність інформації; забезпечення права особи на таємницю консультацій з адвокатом;

— збереження права юридичних і фізичних осіб, зокрема споживачів, яким завдано збитків антиконкурентними узгодженими діями та зловживанням монопольним становищем, на відшкодування таких збитків у подвійному розмірі, оскільки запропоновані зміни, з огляду на недостатню врегульованість правовідносин у частині розрахунку дійсних збитків та його практичну складність, фактично нівелюватимуть стимули потерпілих осіб до такого відшкодування, що зробить право на відшкодування декларативним, а внаслідок зменшення ризику майнової відповідальності потенційних порушників сприятиме вчиненню таких порушень.

Хочемо підкреслити, що Комітет з конкуренційного права не підтримує низку нових змін, які висвітлено у зверненні. Запропоновані зміни є серйозним кроком назад на шляху декларованих реформ, вони зумовлюють обмеження права особи на захист і не відповідають зобов’язанням України рухатись у напрямі забезпечення поваги до принципу справедливого процесу та гарантування ефективного права на захист.

З метою сприяння АМКУ у врегулюванні права Комітет Асоціації правників України висловив пропозицію викласти ст. 40 у новій запропонованій редакції.

Детальніше ознайомитися з листом Комітету АПУ можна за посиланням 

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Запити на акредитацію для ЗМІ, експертні коментарі та інтерв’ю членів Асоціації надсилайте на адресу: pr@uba.ua, координаторка з PR та міжнародного співробітництва Юлія Матвєєва.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?