Відбулась робоча зустріч Комітету з конкуренційного права

КИЇВ — 7 грудня 2021 року. Відбулася робоча зустріч членів Комітету АПУ з конкуренційного права, модератором якої виступив Олександр Вознюк, Голова Комітету, партнер ЮФ Asters.

На порядок денний обговорення було винесено два питання:

  1. Пропозиція до Мінекономіки щодо залучення комітетів АПУ з конкуренційного права та з права міжнародної торгівлі до роботи над законопроєктами про скринінг інвестицій.
  2. Участь у розробці законопроєкту з підвищення ефективності системи захисту економічної конкуренції.

Доповідачами на заході були: Вікторія Пташник, заступниця Голови Комітету АПУ з конкуренційного права, адвокатка, народна депутатка України 8-го скликання, Анастасія Усова, членкиня Ради Комітету АПУ з конкуренційного права, партнерка Redcliffe Partners, Олександр Нагорний, заступник Голови Комітету АПУ з конкуренційного права, радник Sayenko Kharenko, та Олеся Кривецька, Голова Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі, радниця практики міжнародної торгівлі ЮФ Asters.

Щодо першого питання доповіла Олеся Кривецька: «Серед основних завдань у сфері інвестиційно-інноваційної безпеки згідно з п. 21.4 Стратегії визначено впровадження системи оцінки впливу іноземних інвестицій на національну безпеку, запобігання концентрації іноземного капіталу у сферах, що мають стратегічне значення для національної безпеки України та забезпечення комплексної перевірки походження іноземних інвестицій у стратегічні об’єкти державного значення та інші об’єкти критичної інфраструктури.

П. 14 Стратегії визнає відсутність механізму оцінки (скринінгу) прямих іноземних інвестицій, які залучаються в об’єкти, що мають стратегічне значення для національної безпеки України, одним із основних викликів у сфері інвестиційно-інноваційної безпеки.

Беручи до уваги зазначене і, зокрема, важливість відповідного законодавчого забезпечення, АПУ в особі комітетів з права міжнародної торгівлі та з конкуренційного права буде рада долучитися до робочої групи під егідою Міністерства економіки України із реалізації окреслених вище завдань Стратегії із зазначеного напряму».

Учасники зустрічі висловили пропозицію написати лист-звернення не тільки до Мінекономіки, а й до профільного комітету Верховної Ради України. Адже це зможе посприяти швидшому вирішенню нагальних питань щодо залученості в роботі законопроєктів. Також прийнято рішення доопрацювати проєкт листа і взяти його до обговорення членами Комітету.

Щодо зауважень, які направляли до Комітету ВРУ з питань економічного розвитку, очевидно, що потрібно сфокусувати увагу депутатів не тільки на критиці, а й пропозиціях, які надходять від Асоціації правників України.

Зауважимо, що члени комітетів АПУ з права міжнародної торгівлі та з конкуренційного права брали участь у процесі розробки попередніх версій законопроєкту щодо скринінгу іноземних інвестицій і порядку здійснення іноземних інвестицій у суб’єкти господарювання, що мають стратегічне значення для національної безпеки України. Доцільність залучення Комітету АПУ з конкуренційного права зумовлена ще й тим, що одним із аспектів контролю іноземних інвестицій у стратегічно важливих сферах є запобігання концентрації іноземного капіталу і, як наслідок, здійснення контролю з боку Антимонопольного комітету України.

Під час засідання члени комітетів переглянули запропоновані ініціативи, що надаються депутатам щодо законопроєктів. Гострого обговорення набрали законодавчі ініціативи, які стосуються питань зарплат і преміювання працівників Антимонопольного комітету — учасники зустрічі вбачають у цих актах корупційні ризики, адже чітко не прописано, як буде визначатися, за які заслуги будуть вручати премію, цим самим даючи Голові АМКУ можливий корупційний вплив на окремі департаменти Антимонопольного комітету.

Важливим моментом обговорення стали питання, які висловлював народний депутат Ярослав Железняк у своєму депутатському зверненні до АПУ: «Враховуючи викладене та розуміючи необхідність удосконалення законодавства про захист економічної конкуренції в частині розгляду справ про порушення та справедливого фінансового забезпечення працівників АМКУ за ефективну роботу, пропонуємо членам Комітету з конкуренційного права АПУ долучитися до напрацювання та розробки законопроєкту, який би:

1) передбачав чіткі строки розгляду окремих категорій справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

2) встановлював процесуальні права та обов’язки осіб, які беруть участь у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

3) удосконалював процедуру перевірки та перегляду рішень, що здійснюється органами АМКУ;

4) забезпечував проведення перевірок органами AМКУ відповідно до європейських стандартів;

5) передбачав процедуру відводу державних уповноважених АМКУ в процесі розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, щодо об’єктивності яких є обґрунтовані сумніви;

6) закріплював преміювання працівників АМКУ виключно за ефективну діяльність, що могла б підтверджуватися, наприклад, сплаченими до державного бюджету не менше 80% накладених АМКУ штрафами на порушників конкуренційного законодавства, а також кількістю розглянутих АМКУ справ про концентрацію та узгоджені дії та відповідно наданих дозволів.

Комітет враховує всі рішення антимонопольної реформи та пропонує внести низку ініційованих Асоціацією правників України нових законопроєктів, що врегулюють питання бізнес-клімату в Україні».

 

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?