Звернення Асоціації правників України до Верховної Ради України щодо законопроєкту №5431

КИЇВ — 17 лютого 2022 року. Асоціація правників України звернулася до народних депутатів України та направила 65 листів-звернень до Верховної Ради України стосовно законопроєкту №5431 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності Антимонопольного комітету України».

10 лютого 2022 року відбулася перша зустріч Комітету АПУ з конкуренційного права, що стосувалася напрацювання листа-звернення, доповідачем виступив Олександр Вознюк, Голова Комітету АПУ з конкуренційного права, партнер ЮФ «Астерс».

У своєму зверненні Асоціація правників України підтримує необхідність удосконалення законодавчого врегулювання системи захисту економічної конкуренції з метою підвищення її ефективності та утвердження принципу верховенства права у цій сфері суспільних відносин.

АПУ вважає, що положення законопроєкту щодо законодавчого врегулювання підстав і порядку проведення перевірок органами Антимонопольного комітету, закріплення права учасників концентрації або узгоджених дій ознайомлюватися з матеріалами справи у разі виявлення Антимонопольним комітетом підстав для заборони таких концентрацій чи узгоджених дій, обов’язковості оприлюднення Антимонопольним комітетом інформації про розпочаті справи щодо концентрацій та узгоджених дій та деякі інші дійсно сприятимуть підвищенню ефективності системи захисту економічної конкуренції й утвердженню принципу верховенства права. Комітет АПУ вдячний авторам законопроєкту, іншим народним депутатам України за врахування при доопрацюванні законопроєкту низки зауважень і пропозицій Комітету АПУ, наданих до прийнятої у першому читанні редакції законопроєкту.

Проте багато положень законопроєкту, щодо яких АПУ в особі Комітету АПУ з конкуренційного права вже висловлювала обґрунтовані зауваження, а також деякі нові положення законопроєкту, викликають серйозне занепокоєння у зв’язку з тим, що вони створюють передумови для порушення прав суб’єктів господарювання, підвищують рівень юридичної невизначеності у цій сфері правового регулювання та невиправдано збільшують адміністративний тиск на бізнес.

АПУ зацікавлена в тому, щоб система захисту економічної конкуренції в Україні дійсно була ефективною та відповідала правовим засадам урегулювання публічно-правових відносин відповідно до принципів верховенства права та правової держави.

Тож Асоціація правників України переконливо просить врахувати викладені в листі основні зауваження до законопроєкту, а саме:

1. Щодо скасування права особи на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням конкуренційного законодавства, у подвійному розмірі (зміни до ст. 55 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

2. Щодо надання АМКУ повноваження встановлювати порядок розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (зміни до ст. 23 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).

3. Щодо уточнення поняття «контроль» (абз. 5 ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

4.  Щодо положень про концентрацію(зміни до ст. 1, ст. 22 та ст. 24 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

4.1. Щодо визначення концентрацією набуття контролю над активами (п. 2) ч. 2 ст. 22 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

4.2. Щодо віднесення до способів набуття контролю придбання акцій, часток, які забезпечують досягнення або перевищення 25% у вищому органі управліннятовариства(п. 2) ч. 2 ст. 22 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

5.   Щодо надання АМКУ повноваження отримувати докази від інших органів влади (зміни до ст. 41 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Підсумовуючи звернення, АПУ вважає, що законопроєкт потребує суттєвого доопрацювання і не може бути прийнятий у такій редакції. Асоціація підтверджує свою готовність взяти участь у доопрацюванні законопроєкту в межах відповідної робочої групи чи в іншому форматі.

Асоціація правників України просить народних депутатів розглянути та врахувати викладені правові позиції в депутатських групах та фракціях і не допустити прийняття законопроєкту №5431 в такій редакції.

З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?