Період карантину & ключові поради для бізнесу від голів комітетів, ч 1
КИЇВ – 23 березня 2020 року. Ми починаємо поступову ретрансляцію ключових порад від експертів кожної з галузей права для збереження бізнесу у кризовий період. Як потурбуватися про співробітників і не втратити їх? Які аспекти є ключовими при стратегічному плануванні та як підготуватися до затримок платежів за електричну енергію? Перший блок порад та ключове – для безпеки вашого бізнесу!
Сергій Сільченко, Голова Комітету АПУ з трудового права, партнер, директор департаменту трудового та податкового права ЮФ «ILF», доцент кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
1. Передусім слід тверезо оцінити ситуацію, що склалася в частині можливості щоденного забезпечення операційної діяльності та здатності генерувати доходи. Якщо під час карантину ви не зможете працювати взагалі, навіть у «гостьовому» чи дистанційному режимі – чесно попросіть працівників взяти відпустки без збереження заробітної плати. Так ви збережете бізнес і згодом зможете відновити діяльність та робочі місця. Якщо ж люди цього не розуміють – варто оформляти стан простою та попереджати їх про наступне звільнення через скорочення.
2. Не треба сподіватися, що ваші співробітники будуть так само ефективними, працюючи вдома дистанційно. Людям, особливо тим, хто має дітей, важко прилаштуватися до нового ритму життя. Тому проявіть терпіння та дайте кілька днів для налаштування процесів. Ваші співробітники будуть вам вдячні!
3. Слід пам’ятати, що життя людини є найвищою соціальною цінністю. Тож якщо ви не маєте змоги зупинити виробничу діяльність, вам доведеться потурбуватися про: засоби індивідуального захисту, службовий транспорт, моніторинг стану здоров’я, вимірювання температури та інші необхідні для дотримання карантинного режиму життєдіяльності речі. Інакше ви залишитися без співробітників.
Максим Максименко, Голова Комітету АПУ з аграрного права, радник практики нерухомості та земельного права AVELLUM
Мої поради будуть лаконічними. Отже, серед заходів, які варто вжити задля гарантованого збереження бізнесу:
1. Мінімізація витрат. Необхідно домовитися з працівниками, у роботі яких наразі відсутня необхідність, про відпустки власним коштом. З контрагентами - про зміну зобов‘язань (строків та розмірів здійснення платежів тощо) у зв‘язку з карантином. Полюбовно, або ж у зв’язку з істотною зміною обставин/форс-мажором.
2. Втілити всі можливі дії, направлені на продовження господарської діяльності - забезпечення відповідних умов та можливостей для працівників, у роботі яких є необхідність. Як віддаленої, так і на виробництві.
3. Обов’язкове стратегічне планування з урахуванням нових реалій – тобто, можливість перепрофілювання бізнесу.
Марина Гріцишина, Голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, радниця ЮФ «Sayenko Kharenko»
1. Підприємства у секторі енергетики повинні продовжувати роботу з урахуванням нормативних актів спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)
Карантин, встановлений постановою Кабінетом Міністрів України, не відноситься до надзвичайного стану за Законом «Про правовий режим надзвичайного стану». Однак, вимоги щодо роботи підприємств під час карантину передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» («Закон про запобігання COVID-19»). Зокрема, цим Законом передбачений порядок роботи працівників підприємств та порядок оплати житлово-комунальних послуг, що включають в себе електричну енергію. При цьому, відповідно до Закону «Про ринок електричної енергії» підприємства енергетики повинні забезпечувати безпеку постачання електричної енергії як спроможність електроенергетичної галузі забезпечувати потреби споживачів в електричній енергії.
Таким чином, під час карантину підприємства сектору енергетики повинні дотримуватись законодавства та забезпечувати безпеку постачання електричної енергії.
2. Врахувати форс-мажорні обставини у зв’язку із введенням карантину
Законом про запобігання COVID-19 перелік форс-мажорних обставин доповнений карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. З огляду на фактичне встановлення такого карантину з 12 березня, підприємствам у секторі енергетики рекомендується проаналізувати договірні зобов’язання з контрагентами у частині їх виконання під час форс-мажорних обставин. У разі можливих затримок з виконанням зобов’язань у зв’язку із карантином, важливо надіслати повідомлення про форс-мажорні обставини контрагентам та отримати сертифікат ТПП України на підтвердження цих обставин. У випадку зміни строків виконання зобов’язань у зв’язку із форс-мажорними обставинами, рекомендується укладання додаткових угод до договорів щодо нових строків виконання зобов’язань. Таким чином, важливо дотримуватись умов договірних документів та своєчасно інформувати контрагентів про форс-мажорні обставини.
3. Бути готовими до затримок платежів за електричну енергію
У зв’язку із карантином очікується що більшість населення буде працювати дистанційно та карантином також передбачаються обмеження пересування громадян. Це призведе до затримок із сплати комунальних послуг, у тому числі електричну енергію. Саме тому Законом про запобігання COVID-19 на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги та припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Затримки платежів можуть також очікувати виробники ВДЕ за вироблену електричну енергію за «зеленим» тарифом, оскільки так і не було вирішене питання щодо дефіцити гарантованого покупця. Таким чином, підприємства у секторі енергетики повинні враховувати можливі затримки з платежами за електричну енергію.