Зловживання монополій та порушення конкуренції: підсумки робочої зустрічі Комітету АПУ

КИЇВ — 21 лютого 2020 року. Під час чергової робочої зустрічі Комітету АПУ з конкуренційного права на чолі з Олександром Вознюком експерти обговорили законопроєкт №2730 «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкуренційно-антимонопольної реформи».

В обговоренні взяли участь: Вікторія Пташник, членкиня Ради Комітету з конкуренційного права, адвокатка, народна депутатка України VIII скликання, Володимир Саєнко, партнер Sayenko Kharenko, Анастасія Усова, членкиня Ради Комітету з конкуренційного права, партнерка Redcliffe Partners, Максим Назаренко, член Ради Комітету з конкуренційного права, партнер Sayenko Kharenko, та Олександр Нагорний, член Ради Комітету з конкуренційного права, радник Sayenko Kharenko.

Вказаний законопроєкт передбачає ліквідацію повноважень з утворення Комісії Антимонопольному комітету як вищому колегіальному органу в системі АМКУ. Таким чином, уповноважені з розгляду скарг будуть призначатися Президентом України за поданням Прем’єр-міністра за результатами проведеного конкурсу Кабміном. Ним же встановлюються порядок проведення конкурсу, вимоги до уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та порядок їх призначення. Повноваження щодо відбору таких осіб фактично надаються уряду, скарги на яких і будуть розглядати відібрані ним же уповноважені.

Експерти Комітету АПУ зауважили, що, на відміну від діючого Закону, такі зміни скоріше закріплюють можливість політичного впливу на АМК, ніж посилюють його політичну незалежність:

«Те, що Закон не передбачатиме безпосередньо можливість прийняття якихось кадрових рішень щодо АМК за результатами оцінки, не нівелює занепокоєння щодо можливості їх прийняття, що забезпечується виключенням із Закону положень про обмежені підстави звільнення Голови та членів АМК та можливістю застосування загальних підстав звільнення, передбачених законодавством про працю, зокрема, статтею 40 Кодексу законів про працю».

Серед іншого, законопроєктом пропонується внести зміни до низки статей та вилучити статті 7 та 8 Закону. Це, за словами правників, може призвести до втрати існуючих гарантій прав суб’єктів господарювання застосовувати такі умови в угодах, які є необхідними інструментами конкурентної боротьби при просуванні та реалізації товарів.

Експерти Комітету детально обговорили проєкт звернення до АМКУ стосовно сприяння підвищенню прозорості відносин контролю суб’єктів господарювання та структури ринків. Вже у найближчий час правники обіцяють направити його до профільного Комітету Верховної Ради України.

Так, Вікторія Пташник наголосила, що однією із ключових проблем в Україні є саме зловживання монополій та інші порушення конкуренції:

«Це одна з моїх профільних тем, над якою я продовжую працювати. Сьогодні ми обговорили законопроєкт №2730 про конкуренційно-антимонопольну реформу та альтернативи до нього. Зауважень багато, тому вже скоро ми офіційно направимо їх до профільного Комітету ВРУ. Сподіваюсь, автори основного і альтернативних законопроєктів запросять представників АПУ до продуктивної дискусії, а прогресивні депутати долучаться до внесення необхідних змін».

Детальніше ознайомитися з матеріалами можна за посиланням.

Більше фото тут.

 

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?