Ризики законопроєкту про працю: позиція Комітету АПУ з трудового права

КИЇВ – 03 лютого 2020 року. Комітет АПУ з трудового права направив відкрите звернення Голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галині Третьяковій з вимогою доопрацювати проєкт Закону України «Про працю» №2708.

У своєму зверненні експерти Комітету підкреслили, що підтримують прагнення Уряду реформувати трудове законодавство та зробити його ефективним інструментом регулювання відносин:

«Зокрема, заслуговує на підтримку пропозиція щодо розширення захисту від дискримінації у сфері праці, зокрема, заборона будь-якого упередженого ставлення у сфері праці та мобінгу працівників», - йдеться у відкритому зверненні.

Однак, правники підкреслили, що частина запропонованих новацій містить системні ризики порушення конституційних прав і свобод людини, а, відтак – вимагають доопрацювання.

Експерти зосередили увагу на наступних ризиках:

1. Значне послаблення стабільності трудових відносин. «Законопроєкт передбачає існування 7 видів трудового договору. Суттєве розширення випадків застосування договорів з обмеженим строком дії свідчить про порушення ст. 2 Конвенції Міжнародної Організації праці №158..», - йдеться у відкритому зверненні;

2. Кардинальна зміна правил звільнення з роботи:

  • Закон не встановлює чітку процедуру звільнення з роботи;
  • Звільнення з роботи за ініціативою працівника вимагатиме укладення додаткової угоди про це з роботодавцем. При цьому наслідків відмови роботодавця проєкт не містить;
  • Замість звільнення за скороченням пропонується звільняти працівників за ініціативи роботодавців без наведення жодної причини.

3. Наявність ризиків щодо робочого часу та відпочинку. У проєкті закону не врегульовано умови та порядок надання щорічних додаткових відпусток за особливий характер праці тощо. Крім того, зменшено кількість випадків, коли працівникам надається відпустка без збереження зарплатні, в обов’язковому порядку.

4. Наявність ризиків дискримінації стосовно поширення на працівників колективних договорів.

Правники наголосили, що Комітет АПУ готовий долучитися до роботи з реформування трудового законодавства. Вони надали низку відповідних пропозицій для вдосконалення законопроєкту №2708 та висловили сподівання, що, під час підготовки його до розгляду, вони будуть враховані.

З текстом відкритого звернення можна ознайомитися за посиланням.

Пропозиції Комітету АПУ доступні для ознайомлення за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?