Головні тренди WTO Public Forum 2024: дайджест від Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі

За щорічною традицією, з 10 по 13 вересня в штаб-квартирі Світової організації торгівлі в Женеві відбувся Громадський форум СОТ 2024 (WTO Public Forum 2024). Цей масштабний захід обєднав 138 сесій, у яких взяли участь понад 4000 учасників. Про головні теми цьогорічного Форуму СОТ розповідає із Женеви Марія-Христина Козій, членкиня Ради Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі.

Дискусії зосередилися на ключових мегатрендах, які формують майбутнє глобальної торгівлі, таких як зміна клімату, геополітична напруженість і цифровізація. Зміна клімату стимулює впровадження сталих політик, особливо в сільському господарстві та енергетиці. Геополітичні зміни, зокрема, зростання впливу ‘middle powers’[1] і посилення національних безпекових занепокоєнь, впливають на торгову політику, а цифровізація трансформує глобальну торгівлю, актуалізуючи питання інклюзії та кібербезпеки.

У рамках відкриття Форуму, професор Гарварда Джейсон Фурман у своїй доповіді підкреслив важливість глобалізації для зменшення бідності та покращення добробуту, застерігши від небезпек протекціонізму й закликавши до інклюзивних торгових політик, які підтримують плюрилатеральні угоди і вирішують проблеми нерівності через освіту та розвиток робочої сили.

На тлі поширених спекуляцій щодо занепаду глобалізації, Генеральна директорка СОТ Нгозі Оконжо-Івеала акцентувала увагу на необхідності ре-глобалізації та інклюзивної торгівлі як ключових інструментів для підтримки вразливих верств населення, особливо в країнах, що розвиваються. Цю позицію підтверджує Звіт СОТ про світову торгівлю (World Trade Report) за 2024 рік, представлений на Форумі, підкреслюючи переваги міжнародної торгівлі та втрати від неефективних інструментів торговельних політик. Звіт наголошує на важливості впровадження дієвих заходів, що дозволяють скористатися перевагами глобалізації та сприяють сталому економічному зростанню, підвищенню рівня продуктивності і використанню технологічних інновацій. З метою підвищення прозорості та покращення ефективності торговельних практик, на Форумі було представлено нову Базу даних торговельних занепокоєнь СОТ (Trade Concerns Database).

Наскрізною темою обговорень став сталий розвиток та, зокрема, впровадження «зелених» політик у торгівлю для вирішення кліматичних проблем та підвищення продуктивності.

Загалом учасники Форуму підтвердили інтерес до створення більш справедливої та прозорої глобальної торговельної системи, яка сприяє вирішенню таких критичних питань як економічна нерівність, цифрова трансформація та зміна клімату.

Детальніше зі змістом сесій Форуму можна ознайомитися за посиланням.

Теги: комітети АПУ

 

__________________________________________

[1] «Середні держави» — це країни, які займають проміжне місце між наддержавами і менш впливовими країнами. Вони можуть відігравати стабілізуючу роль у міжнародних відносинах, брати участь у багатосторонній дипломатії, виступати посередниками у конфліктах і впливати на глобальні процеси через економічні та дипломатичні інструменти, а не військову силу. Прикладом таких держав можуть бути Канада, Австралія, Швейцарія чи Південна Корея.

У вас є цікава ідея заходу?