Підсумкове засідання Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі
КИЇВ — 21 грудня 2021 року. Комітет АПУ з права міжнародної торгівлі провів підсумкове засідання, на якому члени Комітету резюмували основні результати 2021 року у сфері міжнародної торгівлі в Україні та світі.
Спікерками заходу виступили Олеся Кривецька, к.ю.н., LL.M, радниця Asters, Голова Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі, Марія-Христина Козій, LL.M, третя секретарка з економічних питань Постійного представництва України у Женеві, МЗС України, співкоординаторка Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі, та Анна Гладштейн, к.ю.н., старша радниця Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», співкоординаторка Комітету АПУ з права міжнародної торгівлі.
«Гарною новиною GR-ініціатив є підписання з КНУ ім. Тараса Шевченка меморандуму про співпрацю, також ми разом із Комітетом з конкуренційного права подаємо пропозицію до Міністерства економіки України про можливість долучитися до робочої групи в якості експертів для напрацювання законодавства у сфері скрінінгу інвестицій і регулювання інвестицій у стратегічно важливі сфери», — розпочала Олеся Кривецька.
Олеся Кривецька зробила огляд динаміки застосування заходів торговельного захисту (антидемпінгових, антисубсидиційних і захисних (спеціальних) та ініціювання торговельних розслідувань. Вона звернула увагу, що після піку 2020 року, пов'язаного із поширенням пандемії,
«Україна — не найактивніший представник застосування антидемпінгових заходів. Згідно звіту СОТ щодо торгівлі у 2021 році у розрізі країн G-20 зменшується динаміка застосування торгових бар’єрів і заходів торговельного захисту зокрема на противагу 2020 року, коли прослідковувався пік у зв'язку з поширенням пандемії,. Побачимо, що нам готує 2022 рік, оскільки механізм антидемпінгового захисту завжди в полі зору вітчизняних виробників», — додала пані Олеся. У сфері захисних (спеціальних) заходів Україна навпаки демонструє більш жваву динаміку (принаймні у випадку ініціювання розслідувань), ніж країни Великої двадцятки.
Було згадано також кілька знакових моментів у торговому захисті 2021 року. Рік розпочався із завершення антидемпінгового розслідування щодо алюмінієвих дисків з Росії і Китаї без застосування заходів. Наприклад, Міністерство економіки України також ініціювало і провело перегляд спеціальних заходів на підставі ст. 16 профільного закону. Два розслідування (спеціальне розслідування щодо імпорту керамічної плитки та антидемпінгове розслідування щодо алюмінієвих драбин із Китаю) були достроково завершенні, мало місце відкликання заяв національними виробниками. Щонайменше двічі Міністерство продовжувало антидемпінгові розслідування і застосовувало вибірку, зокрема, розслідування щодо цементу з Туреччини і прокату з Китаю — це важливий прецедент не тільки для розрахунку демпінгової мережі, а й питання оскарження.
Марія-Христина Козій розповіла, що із призначенням нової дати проведення 12-ї Конференції міністрів СОТ у ході засідання Генеральної ради у березні 2021 року під головуванням новопризначеної Генеральної директорки СОТ доктора Нгозі Оконджо-Івеала, розпочалась активна фаза підготовки до згаданого заходу. Протягом року члени СОТ активно працювали на різних напрямах задля досягнення нових домовленостей, зокрема, щодо заходів у відповідь на поширення пандемії, скасування/обмеження рибальських субсидій та завершення реформи сільського господарства.
«Проведення 12-ї Конференції міністрів було заплановано на кінець листопада - початок грудня у м. Женеві, проте нові карантинні обмеження стали на заваді, і Конференцію довелося перенести вже вдруге. Чи відомо що буде далі? Наразі обговорюється нова дата проведення Конференції, один із можливих варіантів - березень 2022 року, та потенційна необхідність зміни підходів до формату її проведення. З січня 2022 року планується продовжити роботу для досягнення якнайшвидших результатів за ключовими напрямами, зокрема із можливістю їх погодження без прив’язки до Конференції міністрів» — доповіла Марія-Христина.
Україна є країною з відкритою економікою, тому її економічне зростання залежить від того, як вона буде вбудована й інтегрована у світові економічні зв’язки. Але чим більше стає членів СОТ, тим складніший процес швидкої адаптації до змін. Україна уклала багато нових торговельних угод, але цьому передує багатогодинна підготовка до підписання для того, щоб проаналізувати вплив на всі чутливі зони української економіки.
«На сьогодні угоди про вільну торгівлю з Україною займають визначне місце в економічному становищі країни. Зокрема, дуже важливу роль відіграє Угода про асоціацію з ЄС, яка не лише відкриває ринок Європейського Союзу, а і створює додаткові можливості для більш тісних зав’язків у регіоні. За підтримки Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України» Київська школа економіки провела аналіз, і фокус був зроблений на 5 секторах, а саме: міжнародні автомобільні перевезення вантажів, залізничні вантажні перевезення, морські перевезення, поштові та кур’єрські послуги, комп’ютерні послуги, і в цьому контексті важливо згадати той захід, який планується провести Комітетом щодо автомобільних перевезень», — зазначила Анна Гладштейн.
Були проведені дослідження щодо Єгипту, Тунісу і Йорданії, аналіз короткострокових та довгострокових наслідків.
«Говорячи про Єгипет, серед експортерів з України найбільше виграють виробники промислового тютюну та його замінників, виробів із металів та засобів для чищення. Говорячи про Йорданію, можна зазначити, що сальдо торгівлі України є додатнім, активно використовується ліцензування експорту та імпорту. Середня ставка ввізних мит у Йорданії становить 10%. Основою експорту України з Тунісом є агропромислові товари та метали, а також послуги, пов’язані з подорожами», — додала пані Анна.
Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.
Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.
Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.