Асоціація правників України провела VIII Форум з конкурсного права
VIII Форум з конкурсного права, організований Асоціацією правників України, відбувся в Києві 26 жовтня 2023 року. Захід було проведено за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice».
Форум розпочався з вітального слова Ірини Сербін, заступниці директора Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України, програмної координаторки форуму.
На початку заходу присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять фахівців у галузі банкрутства й конкурсного права, котрі полягли, захищаючи Україну від російських загарбників, або загинули внаслідок ворожих атак й обстрілів.
Перша сесія форуму була присвячена актуальним питанням інституту банкрутства. Її модерував Сергій Боярчуков, керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери».
Олексій Мовчан, народний депутат України, Голова підкомітету з питань регулювання публічних закупівель та ефективного управління державним і комунальним майном Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку, розповів про останні зміни в законодавстві у сфері банкрутства. Зокрема, це закони (далі зазначені номери законопроєктів) №4409 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», №7442 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань провадження та застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану», №8205 «Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України».
Також пан Мовчан приділив увагу нещодавно зареєстрованому законопроєкту №10143 «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви ЄП та Ради ЄС 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації». Нардеп зазначив, що превентивна реструктуризація є значно легшою процедурою, порівняно з банкрутством, та дозволяє уникнути останнього. Така процедура вигідна для малого й середнього бізнесу, оскільки не передбачає великих видатків. Боржнику достатньо подати до суду план реструктуризації, щодо якого суд ухвалює рішення про затвердження або незатвердження. Також під час превентивної реструктуризації зупиняється нарахування штрафів та відсотків.
Людмила Сугак, заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції, та Владислав Філатов, директор Департаменту з питань банкрутства Мін’юсту, розповіли про євроінтеграційні процеси у сфері банкрутства, їхні перспективи та виклики, з якими вони стикаються.
Юліан Хорунжий, старший партнер Ario Law Firm, докладно розповів про законодавство Євросоюзу у сфері банкрутства, зокрема про Директиву ЄС 2019/1023.
Сергій Жуков, суддя-спікер судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, розкрив тему ролі суду в забезпеченні функціонування інституту банкрутства під час війни. Також він приділив увагу особливостям заявлення та розгляду вимог кредиторів у справі про банкрутство в судовій практиці (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Олександр Бондарчук, голова Національної асоціації арбітражних керуючих України (НААКУ), розповів про роботу асоціації під час повномасштабної війни, виклики, з якими стикається НААКУ, та перспективи.
Тема другої сесії форуму мала назву «Практика у справах про банкрутство, що впливає на функціонування бізнесу». Модератором сесії був Олексій Воронько, керуючий партнер Ario Law Firm.
Пан Воронько зробив доповідь на тему того, якому українському бізнесу вдалося втриматися «на плаву» після початку повномасштабного російського вторгнення, а якому ні. Він повідомив, що з початку 2023 року кожне п’яте підприємство в Україні припинило свою діяльність.
Олексій Воронько презентував результати опитування про те, що зараз заважає бізнесу відновлюватися й розвиватися (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). До ТОП-6 перешкод увійшли:
- непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку;
- непередбачувані дії держави, що можуть погіршити стан бізнесу;
- перешкоди з боку регуляторних та/чи фіскальних органів;
- брак платоспроможних клієнтів на внутрішньому ринку;
- брак капіталу;
- високі податки та збори.
Андрій Джура, заступник директора — начальник управління правового забезпечення департаменту проблемних активів АТ «ПУМБ», розкрив тему оцінки та відшкодування збитків у процедурах банкрутства (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Олена Буркуш, партнерка ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери», адвокатка, арбітражна керуюча, розповіла про складні кейси банкрутства під час воєнного стану.
Олег Чичва, арбітражний керуючий, адвокат, член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, сертифікований торговець фінансовими інструментами, поділився секретами ефективного продажу майна в процедурах банкрутства під час війни.
Олександр Лихотоп, керівник проєктного офісу АТ «Прозорро.Продажі», поділився інформацією про те, хто, як і що продає в процедурах банкрутства під час повномасштабної війни (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). Він повідомив, що загалом за 4 роки було проведено 18,6 тисячі онлайн-аукціонів з продажу майна боржників у справах про банкрутство, загальний дохід від яких становить 16,2 млрд гривень.
За даними пана Лихотопа, п’ятьма найдорожчими лотами за більш ніж півтора року повномасштабної війни стали:
- ПАТ «Іллічівський олійножировий комбінат» — ₴697 млн (арбітражний керуючий: Сніткіна Ірина Анатоліївна)
- ТОВ «Айс Термінал» — ₴404 млн (Демчан Олександр Іванович)
- ПАТ «Укрпідшипник» — ₴200 млн (Ціхоцький Володимир Миколайович)
- ПрАТ «Укрпластик» — ₴145 млн (Реверук Петро Костянтинович)
- ТОВ «Таміра» — ₴120 млн (Леонов Костянтин Юрійович)
ТОП-5 майданчиків, які під час великої війни принесли найбільший дохід:
- Онлайн маркет — ₴1105 млн
- Ю.Біз — ₴538 млн
- Вер-Тас — ₴228 млн
- Укрінвестенергоконсалт — ₴185 млн
- Національна електронна біржа — ₴183 млн
ТОП-5 майданчиків, які за цей час привели найбільше переможців:
- Ю.Біз — 842 переможці
- Е-Тендер — 265
- Українська універсальна біржа — 151
- Українська енергетична біржа — 52
- Аукціоніст — 48
Учасники третьої сесії форуму обговорили практичні питання процедур банкрутства під час війни. Модератором сесії був Микола Ковальчук, старший партнер L.I.GROUP, адвокат, арбітражний керуючий.
Олена Волянська, партнерка LCF Law Group, адвокатка, членкиня Ради арбітражних керуючих України, виступила із доповіддю «Відмова забезпеченого кредитора від забезпечення у справах про неплатоспроможність та припинення мораторію щодо іпотечного майна: погляд учасників ринку та суду» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Діана Козловська, керуюча партнерка Elite Consult Group, арбітражна керуюча, адвокатка, розповіла про вади й успіхи фраудаторних правочинів (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Василь Гей, експерт Комітету Незалежної асоціації банків України (НАБУ) з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів, керівник Судового центру Департаменту реструктуризації та стягнення заборгованості АТ «Укрексімбанк», приділив увагу судовій практиці щодо оскарження реалізації майна в процедурах банкрутства й актуальним проблемним питанням продажу майна (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). Зокрема, він навів приклади зловживання й недоліків під час продажу майна банкрутів:
- маніпуляції з речами, які є приналежністю нерухомого майна (внутрішні мережі та комунікації, що забезпечують функціональне призначення нерухомого майна);
- недоліки фотографічних зображень;
- зазначення суб’єктивних та нічим не підтверджених даних про стан майна (потребує ремонту, заміни, застарілість тощо);
- неточності/неповнота відомостей в оголошеннях, які можуть бути підставою для визнання аукціону недійсним (площа, відомості про земельну ділянку тощо);
- формування лота з посиланням на доцільність продажу в складі майнового комплексу без ознак цілісного майнового комплексу.
Сергій Донков, арбітражний керуючий, член Ради арбітражних керуючих України, розповів про особливості правового статусу майна підприємств державного сектору в умовах воєнного стану.
Четверта, спеціальна сесія форуму мала назву «Гармонізація законодавства України про неплатоспроможність з правом ЄС: рух назустріч». У фокусі дискусії опинилися такі питання:
- Регулювання статусу забезпечених кредиторів відповідно до практик ЄС та України
- Субсидіарна й солідарна відповідальність акціонерів та менеджменту: європейський та український погляди
- Дорожня карта у сфері банкрутства: перспективи для розвитку
Сесію модерувала Олена Волянська, партнерка LCF Law Group, адвокатка, членкиня Ради арбітражних керуючих України. Експертами виступили Ірина Жаронкіна, керівниця Компоненту із захисту прав власності та виконання судових рішень Проєкту ЄС «Право-Justice», та Олександр Банасько, суддя Великої Палати Верховного Суду.
Зокрема, пан Банасько зробив огляд актуальної судової практики щодо субсидіарної та солідарної відповідальності акціонерів і менеджменту та розкрив тему регулювання статусу забезпечених кредиторів (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). Серед проблемних питань суддя Великої Палати ВС назвав:
- недостатнє нормативне врегулювання інституту субсидіарної відповідальності (особа, що контролює боржника, розмір відповідальності та можливість її зменшення залежно від поведінки, розміру частки та наявності впливу на прийняття негативних управлінських рішень тощо);
- винагороду арбітражному керуючому залежно від вартості фактично отриманих грошових коштів;
- непередання бухгалтерської та фінансової документації керівниками й засновниками боржника.
П’ята, фінальна сесія форуму була присвячена особливостям здійснення виконавчого провадження в період воєнного стану. Модератором сесії був Андрій Авторгов, приватний виконавець.
Оксана Русецька, приватний виконавець виконавчого округу Дніпропетровської області, розповіла про особливості здійснення виконавчого провадження в період воєнного стану, зокрема про запроваджені обмеження на виконання.
Ірина Жаронкіна, керівниця Компоненту із захисту прав власності та виконання судових рішень Проєкту ЄС «Право-Justice», презентувала результати соціологічного дослідження сфери примусового виконання судових рішень (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). У дослідженні взяли участь громадяни — клієнти нотаріусів після 24 лютого 2022 року (1200 респондентів), стягувачі та їхні представники (51 респондент), боржники та їхні представники (163 респонденти), а також були проведені глибинні інтерв’ю з приватними й державними виконавцями (15 респондентів). Ось деякі результати дослідження:
- На думку стягувачів, які звертаються до приватних виконавців чи Державної виконавчої служби, система працює достатньо ефективно.
- Загалом більшість опитаних (69%) вважають ефективнішими саме приватних виконавців.
- На думку респондентів, державні виконавці — це дешево та професійно, але, з іншого боку, вони асоціюються з корупцією, некомпетентністю та занадто повільною роботою.
Олександр Олійник, Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, к. ю. н., заслужений юрист України, виступив із доповіддю «Цифровізація — нове обличчя виконавця майбутнього» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Андрій Авторгов, приватний виконавець, презентував бачення виконавчого провадження після Перемоги (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Наприкінці форуму відбулося онлайн-голосування за номінантів нагороди «Визнання року — 2023». Переможцями стали:
- у номінації «Юридична фірма» — LCF Law Group;
- у номінації «Суддя» — Сергій Жуков;
- у номінації «Арбітражний керуючий» — Олег Чичва.
Також подяки за вагомий внесок отримали:
- Міністерство юстиції України;
- Національна асоціація арбітражних керуючих України (НААКУ);
- Олексій Мовчан, народний депутат України, Голова підкомітету з питань регулювання публічних закупівель та ефективного управління державним і комунальним майном Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку;
- АТ «Прозорро.Продажі».
Окрему грамоту й подяку було вручено Проєкту ЄС «Право-Justice».
Більше фото із заходу ви знайдете за цим посиланням.
Асоціація правників України вдячна за підтримку в організації заходу:
За підтримки:
Генеральному партнеру:
Спеціальному партнеру:
ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»
Партнерам заходу:
Олегу Чичві, арбітражному керуючому
Соціально відповідальним партнерам:
Андрію Авторгову, приватному виконавцю
Оксані Русецькій, приватному виконавцю виконавчого округу Дніпропетровської області