Помилувати не можна покарати: де тепер ставити кому?

КИЇВ — 02 вересня 2021 року. На фініші літа, 20 серпня, Президент України Володимир Зеленський вніс зміни до Положення про порядок здійснення помилування, відповідний Указ №373/2021 опублікований на сайті глави держави. Детально розглянули внесені новації разом із Євгеном Грушовцем, партнером Ario Law Firm.

Про що мова?

Помилування — це акт глави держави щодо заміни покарання м’якшим, звільнення від нього або ж заміна довічного позбавлення волі на строк від 25(+) років.

Отже, що змінилося?

1. Суб’єктний склад осіб, які у виняткових випадках і за наявності надзвичайних обставин уповноважені на подання клопотання про помилування.

Відтепер це й: голова / член Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноважений ВРУ з прав людини, радники-уповноважені Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації / з питань безбар’єрності.

Заміна Уповноваженого з прав дитини та Уповноваженого з прав людей з інвалідністю зумовлена особливостями юридичної техніки: відповідно до Указу Президента №243/2021 від 15.06.2021 року Валерія Сушкевича було звільнено з посади Уповноваженого з прав людей з інвалідністю. Того ж дня Тетяну Ломакіну було призначено радницею-уповноваженою з питань безбар’єрності.

Власне, відбулася заміна інституту «Уповноваженого» на «Радників Президента». Відповідно до розпорядження КМУ від 14.04.2021 року було схвалено Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні. Вона передбачає поліпшення становища інвалідів в Україні, чим і зумовлено заміну старого інституту.

Також було трансформовано Інститут «Уповноваженого Президента України з прав дитини» на «Радника-уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації»:Указом Президента 15.06.2021 року на посаду призначена Дар’я Герасимчук.

А ось із Уповноваженим у справах кримськотатарського народу не все так однозначно. Минуло майже півтора року з моменту звільнення Мустафи Джемілієва, але нового Уповноваженого досі не призначено.

А той факт, що Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу був прибраний з-поміж осіб, які мають право подавати таке клопотання, може свідчити про намір ліквідувати цей інститут.

2. Встановлено додаткові умови для засуджених за порушення ПДР чи експлуатації транспорту особами у стані сп’яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Нагадаю, що 16 лютого ККУ було доповнено ст. 286-1 «Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння», що збільшує відповідальність осіб, які у стані сп’яніння керували транспортом і завдали потерпілому тілесні ушкодження. Тобто створено спеціальну норму над загальною.

Тут яскраво бачимо динаміку зміни ставлення до «пияк за кермом» — суспільний осуд збільшується, і це прямо відбивається у ККУ та змінах до порядку помилування.

Відтак, якщо раніше особа могла бути звільнена від покарання на підставі акту помилування на будь-якому етапі відбування, то наразі чітко встановлено, що порушників можна звільнити не раніше, ніж після відбуття ⅔ строку покарання.

3. Можливість проведення засідання комісії дистанційно в режимі відеоконференції.

Пандемія коронавірусу внесла свої корективи у наше життя, а пристосування до нових умов існування «активувало» незворотні зміни в суспільстві. Одна з них — перехід до дистанційної роботи.

У публічній та приватній сферах розпочалися трансформації щодо умов роботи працівників і переведення їх на «дистанційку». Одними з перших у публічній сфері це зробили суди — на період карантину було дозволено проводити засідання у режимі відеоконференції, що стало новацією. Вона має багато як плюсів, так і мінусів, але те, що це дало змогу пришвидшити деякі процеси — факт.

Повертаючись до третьої новели в Положенні про помилування, можна стверджувати виключно про її позитив. Зібрання всіх членів комісії в обумовленому місці займає доволі багато часу з урахуванням можливостей кожного з них. А проведення такого засідання в онлайн-режимі значно пришвидшує процедуру та сприяє оперативнішому поліпшенню становища засуджених осіб.

Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?