Помилувати не можна покарати: де тепер ставити кому?

КИЇВ — 02 вересня 2021 року. На фініші літа, 20 серпня, Президент України Володимир Зеленський вніс зміни до Положення про порядок здійснення помилування, відповідний Указ №373/2021 опублікований на сайті глави держави. Детально розглянули внесені новації разом із Євгеном Грушовцем, партнером Ario Law Firm.

Про що мова?

Помилування — це акт глави держави щодо заміни покарання м’якшим, звільнення від нього або ж заміна довічного позбавлення волі на строк від 25(+) років.

Отже, що змінилося?

1. Суб’єктний склад осіб, які у виняткових випадках і за наявності надзвичайних обставин уповноважені на подання клопотання про помилування.

Відтепер це й: голова / член Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноважений ВРУ з прав людини, радники-уповноважені Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації / з питань безбар’єрності.

Заміна Уповноваженого з прав дитини та Уповноваженого з прав людей з інвалідністю зумовлена особливостями юридичної техніки: відповідно до Указу Президента №243/2021 від 15.06.2021 року Валерія Сушкевича було звільнено з посади Уповноваженого з прав людей з інвалідністю. Того ж дня Тетяну Ломакіну було призначено радницею-уповноваженою з питань безбар’єрності.

Власне, відбулася заміна інституту «Уповноваженого» на «Радників Президента». Відповідно до розпорядження КМУ від 14.04.2021 року було схвалено Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні. Вона передбачає поліпшення становища інвалідів в Україні, чим і зумовлено заміну старого інституту.

Також було трансформовано Інститут «Уповноваженого Президента України з прав дитини» на «Радника-уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації»:Указом Президента 15.06.2021 року на посаду призначена Дар’я Герасимчук.

А ось із Уповноваженим у справах кримськотатарського народу не все так однозначно. Минуло майже півтора року з моменту звільнення Мустафи Джемілієва, але нового Уповноваженого досі не призначено.

А той факт, що Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу був прибраний з-поміж осіб, які мають право подавати таке клопотання, може свідчити про намір ліквідувати цей інститут.

2. Встановлено додаткові умови для засуджених за порушення ПДР чи експлуатації транспорту особами у стані сп’яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Нагадаю, що 16 лютого ККУ було доповнено ст. 286-1 «Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння», що збільшує відповідальність осіб, які у стані сп’яніння керували транспортом і завдали потерпілому тілесні ушкодження. Тобто створено спеціальну норму над загальною.

Тут яскраво бачимо динаміку зміни ставлення до «пияк за кермом» — суспільний осуд збільшується, і це прямо відбивається у ККУ та змінах до порядку помилування.

Відтак, якщо раніше особа могла бути звільнена від покарання на підставі акту помилування на будь-якому етапі відбування, то наразі чітко встановлено, що порушників можна звільнити не раніше, ніж після відбуття ⅔ строку покарання.

3. Можливість проведення засідання комісії дистанційно в режимі відеоконференції.

Пандемія коронавірусу внесла свої корективи у наше життя, а пристосування до нових умов існування «активувало» незворотні зміни в суспільстві. Одна з них — перехід до дистанційної роботи.

У публічній та приватній сферах розпочалися трансформації щодо умов роботи працівників і переведення їх на «дистанційку». Одними з перших у публічній сфері це зробили суди — на період карантину було дозволено проводити засідання у режимі відеоконференції, що стало новацією. Вона має багато як плюсів, так і мінусів, але те, що це дало змогу пришвидшити деякі процеси — факт.

Повертаючись до третьої новели в Положенні про помилування, можна стверджувати виключно про її позитив. Зібрання всіх членів комісії в обумовленому місці займає доволі багато часу з урахуванням можливостей кожного з них. А проведення такого засідання в онлайн-режимі значно пришвидшує процедуру та сприяє оперативнішому поліпшенню становища засуджених осіб.

Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee News

Join the UBA

Keep up to date with the latest news from the Ukrainian Bar Association. Gain access to the useful information and educational opportunities. We will be happy to advise you and provide all the necessary support.