У Комітеті АПУ занепокоєні можливістю обмеження прав сторони захисту

КИЇВ - 26 липня 2019 року. Комітет АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права висловив занепокоєння Керівникові Офісу Президента України стосовно заяв у ЗМІ щодо необхідності внесення змін до КПК України.

«З засобів масової інформації стало відомо, що під час засідання Національної ради з питань антикорупційної політики при Президенті України (далі -  Нацрада) 18 липня 2019 року Ви зауважили, що Нацраді треба напрацьовувати зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), які розширять можливості для роботи слідчих і прокурорів та унеможливлять зловживання правами стороною захисту», - йдеться у відкритому листі Комітету  з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ до Офісу Президента. 

У Комітеті зазначили, що «зважаючи на відсутність у відкритому доступі будь-яких законопроектів Президента України щодо внесення змін до КПК України, Комітет та його члени  не мають змоги висловити свою думку чи коментарі з приводу ініціативи конкретних змін в процесуальному законодавстві». 

«Члени Комітету занепокоєні можливістю обмеження прав сторони захисту у кримінальному провадженні та порушення принципу змагальності. Провідною ідеєю цього принципу у кримінальному провадженні є паритетність сторін обвинувачення і захисту, які самостійно відстоюють їхні правові позиції у формі судового спору шляхом реалізації наданих законом процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків. Варто зазначити, що мета діючого КПК України полягала у переході до більш змагальної моделі кримінального правосуддя, відповідно до якої обвинувачений не вважається об’єктом чи джерелом доказів, а обидві сторони користуються аналогічними правами обстоювати свою позицію перед безстороннім судом. Більше того діючий КПК України позитивно оцінений представниками Ради Європи та Європейського Союзу», - констатують в Комітеті.

На думку членів Комітету та більшості адвокатів, які практикують у галузі кримінального права, розширення повноважень сторони обвинувачення в кримінальному процесі може призвести до погіршення умов захисту прав адвокатами та суттєвого збільшення зловживань і порушень з боку прокуратури та слідства, що є недопустимим та буде прямим порушенням норм Конституції України та Конвенції основоположних прав і свобод людини.  

Таким чином, Комітет та його члени вважають за необхідність взяти активну участь у розробці законопроектів щодо внесення змін до КПК України або висловлення рекомендацій до законопроектів, підготовлених Офісом Президента України або Нацрадою.

«Для досягнення вищевказаного пропонуємо включити представників  Комітету до робочих груп з розробки законопроектів про внесення змін до чинного КПК України або забезпечити можливість надання позиції Комітету щодо законопроектів про внесення змін до чинного КПК України», - наголошують у Комітеті з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ.

 З повним текстом звернення пропонуємо ознайомитися за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?