У Комітеті АПУ занепокоєні можливістю обмеження прав сторони захисту

КИЇВ - 26 липня 2019 року. Комітет АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права висловив занепокоєння Керівникові Офісу Президента України стосовно заяв у ЗМІ щодо необхідності внесення змін до КПК України.

«З засобів масової інформації стало відомо, що під час засідання Національної ради з питань антикорупційної політики при Президенті України (далі -  Нацрада) 18 липня 2019 року Ви зауважили, що Нацраді треба напрацьовувати зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), які розширять можливості для роботи слідчих і прокурорів та унеможливлять зловживання правами стороною захисту», - йдеться у відкритому листі Комітету  з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ до Офісу Президента. 

У Комітеті зазначили, що «зважаючи на відсутність у відкритому доступі будь-яких законопроектів Президента України щодо внесення змін до КПК України, Комітет та його члени  не мають змоги висловити свою думку чи коментарі з приводу ініціативи конкретних змін в процесуальному законодавстві». 

«Члени Комітету занепокоєні можливістю обмеження прав сторони захисту у кримінальному провадженні та порушення принципу змагальності. Провідною ідеєю цього принципу у кримінальному провадженні є паритетність сторін обвинувачення і захисту, які самостійно відстоюють їхні правові позиції у формі судового спору шляхом реалізації наданих законом процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків. Варто зазначити, що мета діючого КПК України полягала у переході до більш змагальної моделі кримінального правосуддя, відповідно до якої обвинувачений не вважається об’єктом чи джерелом доказів, а обидві сторони користуються аналогічними правами обстоювати свою позицію перед безстороннім судом. Більше того діючий КПК України позитивно оцінений представниками Ради Європи та Європейського Союзу», - констатують в Комітеті.

На думку членів Комітету та більшості адвокатів, які практикують у галузі кримінального права, розширення повноважень сторони обвинувачення в кримінальному процесі може призвести до погіршення умов захисту прав адвокатами та суттєвого збільшення зловживань і порушень з боку прокуратури та слідства, що є недопустимим та буде прямим порушенням норм Конституції України та Конвенції основоположних прав і свобод людини.  

Таким чином, Комітет та його члени вважають за необхідність взяти активну участь у розробці законопроектів щодо внесення змін до КПК України або висловлення рекомендацій до законопроектів, підготовлених Офісом Президента України або Нацрадою.

«Для досягнення вищевказаного пропонуємо включити представників  Комітету до робочих груп з розробки законопроектів про внесення змін до чинного КПК України або забезпечити можливість надання позиції Комітету щодо законопроектів про внесення змін до чинного КПК України», - наголошують у Комітеті з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ.

 З повним текстом звернення пропонуємо ознайомитися за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES