Новели КПК: обговорення в Тернополі

ТЕРНОПІЛЬ — 08 лютого 2018 року. Відділення АПУ в Тернопільській області спільно із Комітетом АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права провели круглий стіл, присвячений обговоренню основних змін до кримінального процесуального кодексу.

Із вітальним словом до учасників звернувся Станіслав Борис, представник Відділення в Тернопільській області, адвокат, який привітав учасників заходу та представив експертів, серед яких: Денис Овчаров, адвокат, та Володимир Рудниченко, адвокат, радник практики кримінального права МЮФ Integrites.

Денис Овчаров зосередив свою доповідь на питаннях нововведень у положеннях про проведення обшуків та зазначив, що, не зважаючи на нормативно закріплений допуск адвоката на обшук та відеофіксацію, загалом, процедура не зазнала суттєвих змін.

Він дав кілька порад адвокатам, як з максимально високими шансами потрапити на обшук клієнта. Так, по-перше, необхідна воля клієнта запросити адвоката на цю процесуальну дію. Про це клієнт може повідомити під час відеозапису чи зазначити у протоколі. По-друге, важлива наявність договору з клієнтом у самого адвоката (підробляти підпис клієнта Овчаров вкрай не рекомендує). По-третє, адвокату, дотримуючись правил адвокатської етики, потрібно повідомити слідчого про свою присутність, що, до слова, буває непросто.

Загалом, експерт оцінив зміни до положень про проведення обшуків як позитивні. Єдиний негативний момент — підготовка скорочених ухвал про дозвіл на проведення обшуку, у яких відсутня повноцінна мотивувальна частина. Аргумент суддів — таємниця слідства.

Про особливості процесуального статусу осіб, права або інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, розповів Володимир Рудниченко. Автор доповіді зазначив, що такий статус у осіб з’явився завдяки «Маски-шоу стоп» Закону.

Так, інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування — особа, щодо якої (зокрема і щодо її майна) здійснюються процесуальні дії, визначені Кримінальним процесуальним кодексом.

Юрист зауважив, що у таких осіб з’явилося два блоки прав: по-перше, можливість оскаржувати дії чи бездіяльність слідчого і прокурора, які полягають у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 КПК, а також у нездійсненні інших процесуальних дій. По-друге, оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування.

Володимир Рудниченко зазначив: «У грудні 2017 року у КПК України були внесені суттєві зміни в частині порядку проведення обшуків, появи нових учасників кримінального провадження, розширення їх прав та підстав для закриття кримінальних проваджень. Наступний блок ще більш масштабних змін очікує Кодекс у березні 2018 року. Цілком підтримуючи реформи, аналіз новел наштовхнув на висновки про неоднозначність деяких із них або неочевидність їх застосування на практиці. Звідси і моє бажання обговорити з колегами-адвокатами їх погляди на нові норми Закону, думки про можливість їх застосування «в житті», нові труднощі і виклики з боку правоохоронних органів. Очевидно, ці питання цікавлять не тільки мене — засідання відвідала безпрецедентна кількість адвокатів і вже є зацікавлення у регіонах».

По завершенню заходу учасники мали можливість поспілкуватись із доповідачами та отримати відповіді на свої запитання.

Запрошуємо усіх бажаючих долучатися до діяльності Відділення в Тернопільській області. З нами завжди цікаво та корисно!

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?