Новели КПК: обговорення в Тернополі

ТЕРНОПІЛЬ — 08 лютого 2018 року. Відділення АПУ в Тернопільській області спільно із Комітетом АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права провели круглий стіл, присвячений обговоренню основних змін до кримінального процесуального кодексу.

Із вітальним словом до учасників звернувся Станіслав Борис, представник Відділення в Тернопільській області, адвокат, який привітав учасників заходу та представив експертів, серед яких: Денис Овчаров, адвокат, та Володимир Рудниченко, адвокат, радник практики кримінального права МЮФ Integrites.

Денис Овчаров зосередив свою доповідь на питаннях нововведень у положеннях про проведення обшуків та зазначив, що, не зважаючи на нормативно закріплений допуск адвоката на обшук та відеофіксацію, загалом, процедура не зазнала суттєвих змін.

Він дав кілька порад адвокатам, як з максимально високими шансами потрапити на обшук клієнта. Так, по-перше, необхідна воля клієнта запросити адвоката на цю процесуальну дію. Про це клієнт може повідомити під час відеозапису чи зазначити у протоколі. По-друге, важлива наявність договору з клієнтом у самого адвоката (підробляти підпис клієнта Овчаров вкрай не рекомендує). По-третє, адвокату, дотримуючись правил адвокатської етики, потрібно повідомити слідчого про свою присутність, що, до слова, буває непросто.

Загалом, експерт оцінив зміни до положень про проведення обшуків як позитивні. Єдиний негативний момент — підготовка скорочених ухвал про дозвіл на проведення обшуку, у яких відсутня повноцінна мотивувальна частина. Аргумент суддів — таємниця слідства.

Про особливості процесуального статусу осіб, права або інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, розповів Володимир Рудниченко. Автор доповіді зазначив, що такий статус у осіб з’явився завдяки «Маски-шоу стоп» Закону.

Так, інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування — особа, щодо якої (зокрема і щодо її майна) здійснюються процесуальні дії, визначені Кримінальним процесуальним кодексом.

Юрист зауважив, що у таких осіб з’явилося два блоки прав: по-перше, можливість оскаржувати дії чи бездіяльність слідчого і прокурора, які полягають у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 КПК, а також у нездійсненні інших процесуальних дій. По-друге, оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування.

Володимир Рудниченко зазначив: «У грудні 2017 року у КПК України були внесені суттєві зміни в частині порядку проведення обшуків, появи нових учасників кримінального провадження, розширення їх прав та підстав для закриття кримінальних проваджень. Наступний блок ще більш масштабних змін очікує Кодекс у березні 2018 року. Цілком підтримуючи реформи, аналіз новел наштовхнув на висновки про неоднозначність деяких із них або неочевидність їх застосування на практиці. Звідси і моє бажання обговорити з колегами-адвокатами їх погляди на нові норми Закону, думки про можливість їх застосування «в житті», нові труднощі і виклики з боку правоохоронних органів. Очевидно, ці питання цікавлять не тільки мене — засідання відвідала безпрецедентна кількість адвокатів і вже є зацікавлення у регіонах».

По завершенню заходу учасники мали можливість поспілкуватись із доповідачами та отримати відповіді на свої запитання.

Запрошуємо усіх бажаючих долучатися до діяльності Відділення в Тернопільській області. З нами завжди цікаво та корисно!

Committee News

Join the UBA

Keep up to date with the latest news from the Ukrainian Bar Association. Gain access to the useful information and educational opportunities. We will be happy to advise you and provide all the necessary support.