«Виконати все!» — девіз реформи системи виконання судових рішень

КИЇВ — 16 березня 2016 року. Комітет з конкурсного права АПУ спільно з Мін’юстом організували безпрецедентне обговорення однієї з найважливіших реформ сучасності. Що про зміни у системі виконання судових рішень думають урядовці, поважні українські та міжнародні експерти і майбутні користувачі послуг приватних виконавців?

Кількість учасників заходу вражаюча — близько 80 чоловік.

За круглим столом зібралися представники Адміністрації Президента України, величезний пул фахівців Міністерства юстиції України на чолі із заступником міністра юстиції України Сергієм Шклярем, депутатський корпус представив «батько реформування системи виконання судових рішень в Парламенті» Руслан Сидорович, також долучилися представники всіх міжнародних інституцій, які беруть активну участь у реформуванні системи виконання судових рішень в Україні, зокрема, ОБСЄ, IFC, Проекту ЄС «Підтримка реформ в сфері юстиції», Центру комерційного права, Незалежної асоціації банків України, судді Окружного адміністративного суду м. Києва.

«Велика подяка всім присутнім. Особливо Сергію Шкляру, який, на моє глибоке переконання, на посаді заступника міністра показує дійсно справжнє бачення і бажання тих структурних змін, які можуть бути прикладом для його колег з інших міністерств і якби така робота була по абсолютно всіх напрямах, то я повністю переконаний, що стан справ у нашій країні був би глобально набагато кращим.

Робота по цій реформі є тим взірцем співпраці Кабінету міністрів України, Верховної Ради України, Адміністрації Президента України та експертного середовища, де абсолютно повністю відкрито, професійно, без натяку на будь-який популізм і демагогію намагалися зробити і запустити справжню структурну реформу», — зазначив народний депутат Руслан Сидорович.

Нагадаємо, що 8 жовтня 2015 року Верховною Радою України в першому читанні прийнято проекти Законів України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (№ 2506а), «Про виконавче провадження» (2507а).

Наразі законопроекти схвалені профільним комітетом Верховної Ради України до другого читання, і їх прийняття Парламентом в цілому очікується на найближчих пленарних тижнях.

Законопроекти «Про виконавче провадження» та «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» передбачають впровадження комбінованої системи виконання рішень шляхом модернізації служби державних виконавців і запровадження інституту приватних виконавців, що є новелою в українському законодавстві, визначають основи організації та діяльності з примусового виконання рішень державними та приватними виконавцями, їх завдання та правовий статус тощо.

Представник Адміністрації Президента України Костянтин Красовський наголосив на тому, що реформа виконання судових рішень є частиною глобальної судової реформи в Україні і однією з її основних складових.

Заступник міністра юстиції України Сергій Шкляр влучно зауважив, що зараз «м’яч» на стороні Парламенту, і Міністерство юстиції України разом з міжнародними експертами вже почали займатися підготовкою до практичного впровадження реформи, яка одразу після прийняття повинна бути запущена до виконання, адже прийняття законопроектів — це тільки перший крок і основним буде втілення та запровадження реформи на практиці.

Величезна подяка була висловлена директору Центру комерційного права Валентині Данішевській за титанічну роботу, виконану в Робочій групі під час підготовки законопроектів.

Представники міжнародних інституцій, зокрема, Координатор проектів ОБСЕ в Україні Наталя Ступницька та юридичний радник IFC Сергій Рабенко висловили подяку учасникам круглого столу і запевнили, що готові підтримувати запровадження реформи системи виконання судових рішень на практиці.

Довідас Віткаускас, голова експертної комісії Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції», розповів, що наразі вже здійснюється робота з розробки так званого дизайну екзаменів для допуску до абсолютно нової професії в України — професії приватних виконавців.

Надаючи слово голові Комітету з питань захисту прав кредиторів Незалежної асоціації банків України Сергієві Панову, модератор круглого столу, член Правління АПУ, партнер АО Ario Юліан Хорунжий зазначив, що банки — чи не ключові майбутні замовники послуг приватних виконавців.

У свою чергу, Сергій Панов заявив про підтримку банківською спільнотою реформи системи виконання судових рішень.

«Як представник великої фінансової групи BNP Paribas (Сергій Панов є заступником голови правління банку «Укрсиббанк») скажу, що новина (про намір втілити реформу у життя вже найближчим часом) є позитивною. У той час, коли ми всі вже втомилися від негативних новин, такий знак є добрим. Щодо самого законопроекту, безумовно — ми його підтримуємо. Критикувати можна, але ми погоджуємося з тим, що з чогось маємо почати. Потім ми побачимо, які є перепони на нашому шляху, які гострі кути. Ми їх будемо враховувати, приймати, обходити і вирішувати. Але ми повинні рухати реформу вперед і сподіваємося на найближчі рішення нашого Парламенту.

Хочу відзначити деякі важливі моменти, які були включені до цих законопроектів, окрім приватних виконавців. А саме: формування єдиного відкритого реєстру боржників, автоматизація процедур виконання судових рішень, уточнена процедура прийняття на баланс майна — це все значні позитивні зрушення, яких ми усі очікували», — заявив Сергій Панов.

Жвава дискусія під час круглого столу, до якої долучилися практикуючі юристи, адвокати, експерти та судді і яка тривала навіть після завершення засідання, продемонструвала, наскільки гострою є необхідність якнайшвидшої реалізації реформи виконання судових рішень.

«Комітет з конкурсного права АПУ і надалі триматиме руку на пульсі реформи виконання судових рішень в Україні і має намір стати унікальним плацдармом для запровадження цієї реформи по всій Україні та створення якісного самоврядування приватних виконавців. Чекаємо на якнайшвидше голосування за ці законопроекти в Парламенті!», — зазначив модератор заходу, член правління Асоціації правників України, партнер адвокатського об’єднання «Юридична фірма Ario» Юліан Хорунжий.

Відеозапис круглого столу можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=X9Ur7k6Vm6Q.

Асоціація правників України висловлює подяку особисто голові Комітету з конкурсного права АПУ Ірині Сербін та всій команді ЮФ Ario за підготовку заходу на такому високому рівні.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?