Колектори в законі: чи захистить новий законопроєкт позичальників?

ХАРКІВ  05 листопада 2020 року. Наприкінці жовтня у ВРУ був зареєстрований законопроєкт №4241 про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості. Документ покликаний встановити «етичні правила» для взаємодії з ними колекторів. Та чи справді він допоможе сформувати ефективний механізм контролю? Розповів Андрій Лисенко, адвокат АО «Донець та партнери».

По-перше

Вводиться поняття «реєстр колекторських компаній», відповідальний за ведення реєстру НБУ. Отже, тільки компанії, присутні в такому реєстрі, можуть офіційно вести переговори з позичальниками.

По-друге

НБУ буде визначати не тільки метод розрахунку загальної вартості кредиту тощо, але 1 вимоги до кредиторів, колекторських компаній та діяльності останніх. Судячи з, періодично дивної політики НБУ в інших сферах, як саме це буде відбуватися  питання дуже велике. Очевидно, потрібно буде створювати профільні підрозділи з залученням практиків галузі стягнення боргів.

По-третє

При отриманні кредиту (і це радує) будуть інформувати позичальника про право кредитора залучати колекторів і право позичальника поскаржитися на дії колекторів до Нацбанку. Кредитор не має права залучати коректорів, якщо умовами договору кредиту це прямо не передбачено.

Що це значить? Чекайте на подібний пункт в кредитних договорах дрібним шрифтом або «із зірочкою». А якщо це договір приєднання до умов і правил на сайтах  такі речі повинні бути розміщені в індивідуальній частині договору. Без цих положень він нікчемний (хоча будьмо відверті, хто ті договори кредиту читає?). Про все це кредитор повинен попереджати на власних інформаційних стендах, сайтах, у програмах тощо.

Колекторським компаніям теж доведеться аналогічно інформувати позичальників про порядок роботи з простроченими кредитами.

Далі

У випадку перевідступу боргу новому кредитору з'являється обов'язок повідомити про це боржника. При цьому, новий кредитор повинен мати ліцензію на операції з кредитами чи факторингу.

Окремий важливий нюанс

До Закону України «Про споживче кредитування» буде внесений розділ ІІІ-І.

Присвячений він колекторським компаніям, вимогам до них, переліку і порядку надання документів для реєстрації НБУ до реєстру колекторських компаній. Знову ж таки, прямо вказано що юрособі, відсутній в реєстрі колекторів, заборонено займатися колекторським бізнесом (чекаємо на створення нового ринку з новими гравцями). При цьому абсолютно незрозумілою є примітка про те, що вищезазначена вимога не поширюється на кредиторів, які і так мають право вимоги за законом (значить служба стягнення банків не втратить своєї актуальності).

Що можна робити колекторам?

— Здійснювати дзвінки, зустрічі з позичальниками.

— Надсилати повідомлення в месенджері.

 Надсилати листи на роботу чи за місцем проживання/реєстрації. Але з відміткою «вручити особисто».

Під час першої взаємодії колектор повинен представитися, назвати контору, підстави для спілкування з позичальником, суму боргу в контексті тіла кредиту, відсотки, штрафи тощо. Також новий кредитор, на вимогу позичальника, протягом 5 днів зобов'язаний надати документи, що підтверджують право вимоги, розрахунок боргу та інші документи щодо кредиту. Без надання цієї інформації повторна взаємодія з позичальником заборонена. Колектори будуть зобов'язані фіксувати факт і результат кожної взаємодії з позичальником, попередивши його про це. А також зберігати всі носії інформації протягом 3-х років з результатами такого контакту.

Що колекторам заборонено?

Відпрацьовувати третіх осіб без їх згоди, а також вивчати графік роботи позичальника, час і місця відпочинку, поїздки в Україні та поза її межами, місця зустрічі з друзями та соцмережі. Також заборонені:

— погрози, обман;

— спілкування з позичальниками з 20:00 до 8:00 та понад два рази на добу;

 приховувати свій номер, використовувати автодозвон;

 робити та розсилати фотоколажі, загрози типу «виселення»;

 створювати та використовувати документи, схожі на повістки чи рішення судів;

 дзвонити, контактувати з тим, хто не є стороною за договором і вимагати їх виплати боргу;

 контактувати з позичальником, якщо той прямо заявив про наявність свого представника (тут прямо зазначено, що якщо позичальник має представника - колектор не може спілкуватися з позичальником безпосередньо).

За порушення встановлених правил НБУ може застосувати щодо колекторської компанії санкції, аж до виключення з реєстру та відкликання ліцензії. Сума штрафу: від 3000 до 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6,3  12,6 млн. грн).

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?