Як правильно поділити майно між чоловіком і дружиною?

КИЇВ — 11 жовтня 2021 року. Відбулося спільне онлайн-засідання Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права і Відділення АПУ у Харківській області, присвячене обговоренню судової практики КЦС (ВС) щодо поділу майна подружжя.

Під час заходу розглянули нетипові питання поділу майна подружжя та нові підходи у практиці Верховного Суду.

Участь в обговоренні взяли:

Олена Сібірцева, членкиня Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, старша юристка AGA Partners, адвокатка.

Ольга Лепіхіна, членкиня Ради Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, радниця ЮФ Asters.

Катерина Аніщенко, адвокатка ЮК «Ріяко і партнери».

Олена Сібірцева розповіла про недійсність правочинів у розрізі сімейного права, новації у цьому способі захисту і чи є він дієвим. 

Катерина Аніщенко, розглядаючи судову практику щодо особистої приватної власності членів подружжя, висловила таку позицію: «Придбання майна, хоча й у період шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, не може вважатися об’єктом спільної сумісної власності подружжя, а є особистою приватною власністю того з подружжя, за особисті кошти якого воно придбане. Тому сам собою факт придбання спірного майна в період шлюбу не є безумовною підставою для надання такому майну статусу спільної сумісної власності подружжя».

Майно одного з подружжя, придбане за кошти, набуті до шлюбу, є особистою чи спільною сумісною власністю — до такого висновку дійшов ВС у Постанові від 10.02.2021 р. у справі № 759/5338/18.

Ольга Лепіхіна навела юридичні факти та нюанси в судовій практиці щодо поділу транспортних засобів між подружжям. Зокрема, правила поділу автомобілів, суден, літаків, автобусів.

Один із цікавих фактів, озвучених під час заходу — про поділ електросамоката: «У ПДР України відсутнє визначення електросамоката або самоката, проте аналізуючи визначення «транспортний засіб», можна дійти висновку, що електросамокат відповідає поняттю «транспортний засіб», оскільки призначений для перевезення людей».

Тема поділу майна подружжя є невичерпною та постійно актуальною. Судова практика поновлюється новими справами і потребує обговорення. Тож скоро зустрінемося, розглянемо нові кейси, обміняємося досвідом.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee News

15 October 2019
24 February 2020

Do you have an interesting idea for an event?