Колектори в законі: чи захистить новий законопроєкт позичальників?

ХАРКІВ  05 листопада 2020 року. Наприкінці жовтня у ВРУ був зареєстрований законопроєкт №4241 про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості. Документ покликаний встановити «етичні правила» для взаємодії з ними колекторів. Та чи справді він допоможе сформувати ефективний механізм контролю? Розповів Андрій Лисенко, адвокат АО «Донець та партнери».

По-перше

Вводиться поняття «реєстр колекторських компаній», відповідальний за ведення реєстру НБУ. Отже, тільки компанії, присутні в такому реєстрі, можуть офіційно вести переговори з позичальниками.

По-друге

НБУ буде визначати не тільки метод розрахунку загальної вартості кредиту тощо, але 1 вимоги до кредиторів, колекторських компаній та діяльності останніх. Судячи з, періодично дивної політики НБУ в інших сферах, як саме це буде відбуватися  питання дуже велике. Очевидно, потрібно буде створювати профільні підрозділи з залученням практиків галузі стягнення боргів.

По-третє

При отриманні кредиту (і це радує) будуть інформувати позичальника про право кредитора залучати колекторів і право позичальника поскаржитися на дії колекторів до Нацбанку. Кредитор не має права залучати коректорів, якщо умовами договору кредиту це прямо не передбачено.

Що це значить? Чекайте на подібний пункт в кредитних договорах дрібним шрифтом або «із зірочкою». А якщо це договір приєднання до умов і правил на сайтах  такі речі повинні бути розміщені в індивідуальній частині договору. Без цих положень він нікчемний (хоча будьмо відверті, хто ті договори кредиту читає?). Про все це кредитор повинен попереджати на власних інформаційних стендах, сайтах, у програмах тощо.

Колекторським компаніям теж доведеться аналогічно інформувати позичальників про порядок роботи з простроченими кредитами.

Далі

У випадку перевідступу боргу новому кредитору з'являється обов'язок повідомити про це боржника. При цьому, новий кредитор повинен мати ліцензію на операції з кредитами чи факторингу.

Окремий важливий нюанс

До Закону України «Про споживче кредитування» буде внесений розділ ІІІ-І.

Присвячений він колекторським компаніям, вимогам до них, переліку і порядку надання документів для реєстрації НБУ до реєстру колекторських компаній. Знову ж таки, прямо вказано що юрособі, відсутній в реєстрі колекторів, заборонено займатися колекторським бізнесом (чекаємо на створення нового ринку з новими гравцями). При цьому абсолютно незрозумілою є примітка про те, що вищезазначена вимога не поширюється на кредиторів, які і так мають право вимоги за законом (значить служба стягнення банків не втратить своєї актуальності).

Що можна робити колекторам?

— Здійснювати дзвінки, зустрічі з позичальниками.

— Надсилати повідомлення в месенджері.

 Надсилати листи на роботу чи за місцем проживання/реєстрації. Але з відміткою «вручити особисто».

Під час першої взаємодії колектор повинен представитися, назвати контору, підстави для спілкування з позичальником, суму боргу в контексті тіла кредиту, відсотки, штрафи тощо. Також новий кредитор, на вимогу позичальника, протягом 5 днів зобов'язаний надати документи, що підтверджують право вимоги, розрахунок боргу та інші документи щодо кредиту. Без надання цієї інформації повторна взаємодія з позичальником заборонена. Колектори будуть зобов'язані фіксувати факт і результат кожної взаємодії з позичальником, попередивши його про це. А також зберігати всі носії інформації протягом 3-х років з результатами такого контакту.

Що колекторам заборонено?

Відпрацьовувати третіх осіб без їх згоди, а також вивчати графік роботи позичальника, час і місця відпочинку, поїздки в Україні та поза її межами, місця зустрічі з друзями та соцмережі. Також заборонені:

— погрози, обман;

— спілкування з позичальниками з 20:00 до 8:00 та понад два рази на добу;

 приховувати свій номер, використовувати автодозвон;

 робити та розсилати фотоколажі, загрози типу «виселення»;

 створювати та використовувати документи, схожі на повістки чи рішення судів;

 дзвонити, контактувати з тим, хто не є стороною за договором і вимагати їх виплати боргу;

 контактувати з позичальником, якщо той прямо заявив про наявність свого представника (тут прямо зазначено, що якщо позичальник має представника - колектор не може спілкуватися з позичальником безпосередньо).

За порушення встановлених правил НБУ може застосувати щодо колекторської компанії санкції, аж до виключення з реєстру та відкликання ліцензії. Сума штрафу: від 3000 до 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6,3  12,6 млн. грн).

Новини комітету

18 червня 2019
15 жовтня 2019
15 жовтня 2019
24 лютого 2020

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально!

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально! | 08 грудня 2023