Що робити при ДТП: алгоритм дій для учасників

КИЇВ — 21 січня 2022 року. З року в рік на українських дорогах зростає кількість транспортних засобів (автомобілів, мотоциклів, велосипедів тощо). Все більше людей купує власні автомобілі, що є звичним явищем, зумовленим потребами комфорту і швидкого пересування.

Однак негативною стороною такого розвитку суспільства є збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод (далі — ДТП), про що й розповіли Артем Донець, адвокат, керуючий партнер АдО «Донець і Партнери», та Павло Ламанов, помічник адвоката АдО «Донець і Партнери».

Насамперед давайте визначимо, що таке ДТП з правового погляду. Бо ж ми, юристи, без визначень не можемо. Взагалі, дорожньо-транспортна пригода — подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули (автокатастрофа) або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. Отже, ключовими аспектами, що є ознаками ДТП, є такі:

  • рух транспортного засобу;
  • матеріальні збитки;
  • поранення чи загибель людей.

Якщо внаслідок ДТП її учасники отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості, тяжкі тілесні ушкодження або загинули, то це є підставою для початку кримінального провадження, що відбувається в подальшому за нормами кримінального та кримінально-процесуального закону. Однак хотілось би звернути увагу саме на ту категорію ДТП, внаслідок якої учасникам заподіяно тільки матеріальні збитки і легкі тілесні ушкодження або без таких, адже ця категорія превалює над іншими.

Як поводитися та що робити, якщо ви стали учасником ДТП?

Передусім, не потрібно піддаватися паніці. Все, що могло відбутися, вже відбулося. Необхідно зупинити свій транспортний засіб, вимкнути двигун, увімкнути аварійну сигналізацію, переконатися у власній безпеці та безпеці пасажирів вашого авто, вийти з автомобіля, не наражаючи себе й інших на небезпеку, перевірити стан інших учасників ДТП та, за потреби, надати першу медичну допомогу, викликати швидку медичну допомогу, повідомити поліцію про ДТП, якщо цього вимагає ситуація.

Після цього необхідно встановити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані, що забезпечує безпеку дорожнього руху, але не ближче 20 м до транспортного засобу в населених пунктах і 40 м — поза ними. Це вимога Правил дорожнього руху та здорового глузду і безпеки для інших учасників дорожнього руху.

Доцільно нагадати, що водії взагалі, а учасники ДТП навіть після ДТП і до моменту прибуття працівників поліції, відповідно до вимог Правил дорожнього руху України, зобов’язані утримуватися від вживання спиртних напоїв, наркотичних речовин чи лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції.

Після вжиття всіх перелічених вище заходів постає питання щодо подальшого алгоритму дій: викликати поліцію чи складати європротокол?

У кожному конкретному випадку водії повинні протягом трьох робочих днів з дня події ДТП повідомити до страхової компанії, у якій особа, котра скоїла ДТП, застрахувала свою автівку, про настання страхового випадку. Коли будете телефонувати, обов’язково занотуйте дату, час, номер телефона, на який ви телефонували, номер вашого повідомлення.

Що стосується європротоколу, то він є досить зручним способом владнати ситуацію після ДТП, однак його складання має певні особливості.

По-перше, складати європротокол можуть учасники ДТП, які мають чинні на момент ДТП поліси страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі — автоцивілка).

По-друге, один із учасників ДТП зобов’язаний визнати свою вину у скоєнні ДТП, про що зазначається у європротоколі.

По-третє, європротокол має обмеження щодо розміру страхового відшкодування, а саме: розмір страхової виплати за європротоколом не має перевищувати 50 000 грн.

Також потрібно зазначити, що про бажання скласти європротокол ви повинні повідомити і страхову компанію особи-водія, який визнає свою вину, оскільки остання може направити до місця ДТП свого представника як для перевірки всіх обставин, відповідностей та можливості складання європротоколу, так і для допомоги у такому складанні.

Безперечно, цей шлях вирішення наслідків ДТП є швидким та зручним, але він потребує пильності при заповненні бланка європротоколу та впевненості, що пошкодження автомобіля можуть бути компенсовані у межах визначеної суми.

Після заповнення європротоколу його необхідно направити до страхової компанії та одразу домовитися з представником останньої про строки огляду пошкодженого транспортного засобу.

Що стосується виклику поліції?

У разі, коли не вдається знайти порозуміння з іншим учасником ДТП, пошкодження транспортного засобу є значними або принципово не бажаєте складати Європротокол, ви маєте право на виклик поліції. Прибувши до місця ДТП, поліцейський оцінює дорожню обстановку та встановлює, у діях якого водія вбачається порушення Правил дорожнього руху України, що стали наслідком ДТП, збирає докази по справі та складає адміністративний матеріал, а саме — вносить відомості у протокол про адміністративне правопорушення на особу, у діях якої наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. У цей момент ви маєте право надати пояснення, які, у разі оформлення їх у письмовому вигляді, долучаються до матеріалів справи.

Потрібно зауважити, що строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП, є визначеним і сягає трьох місяців з дня скоєння ДТП. Протягом цього строку особа, яку у протоколі зазначено як постраждалу, повинна провести комунікацію та подати необхідні документи до страхової компанії іншого учасника ДТП разом із копією постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

На завершення хочемо побажати всім учасникам дорожнього руху у будь-якому випадку залишатися пильними і тверезо оцінювати ситуацію — бережіть себе!

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?