В АПУ подискутували, чи може строк чинності патентів в Україні перевищувати 25 років

Комітет Асоціації правників України з інтелектуальної власності в середу, 6 березня, провів круглий стіл на тему «Чи може строк чинності патентів в Україні перевищувати 25 років?».

У фокусі дискусії опинилися проблеми застосування Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України», зокрема у сфері патентування лікарських засобів.

Круглий стіл розпочався з вітального слова Тетяни Харебави, Голови Комітету АПУ з інтелектуальної власності. Модератором дискусії був Олександр Мамуня, член Ради Комітету АПУ з інтелектуальної власності, керуючий партнер Mamunya IP.

Пан Мамуня нагадав, що, згідно із пояснювальною запискою до проєкту вищезгаданого Закону, ухваленого 1 квітня 2022 року, метою цього акта є:

 • не допустити втрати прав інтелектуальної власності у період дії воєнного стану, коли можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб;
 • зупинити перебіг строків, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності, а також строків щодо процедур набуття цих прав, визначених спеціальними законами України у сфері інтелектуальної власності та підзаконними актами;
 • запропонувати можливість подати документи (заяви, клопотання, заперечення, відповіді, тощо), подання яких вимагається спеціальними законами України у сфері інтелектуальної власності, протягом 90 днів, від дня скасування воєнного стану, без сплати збору за продовження, подовження чи поновлення відповідних строків.

Законом встановлено, що з дня введення в Україні воєнного стану, запровадженого у зв’язку із збройною агресією РФ, зупиняється перебіг строків для вчинення дій, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності, а також строків щодо процедур набуття цих прав, визначених законами. При цьому майнові права інтелектуальної власності, строк чинності яких спливає на день введення в Україні воєнного стану або під час дії воєнного стану, залишаються чинними до дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану. З дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, чинність майнових прав інтелектуальної власності може бути продовжена у встановленому порядку з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, зазначив Олександр Мамуня.

Як наслідок, патенти низки препаратів, строки дії яких з урахуванням їх продовження мали вже закінчитися, продовжують діяти — наприклад, каспофунгін й еторикоксиб. Це стало причиною низки судових позовів іноземних виробників про захист порушеного права інтелектуальної власності, зокрема й до держави в особі Міністерства охорони здоров`я України.

До обговорення проблеми долучилися:

 • Петро Боровик, патентний повірений;
 • Анастасія Гоменюк, наукова співробітниця відділу інтелектуальної власності та прав людини в сфері охорони здоров'я НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук України;
 • Наталія Дрюк, членкиня Ради Комітету АПУ з інтелектуальної власності, партнерка AEQUO;
 • Тарас Кислий, член Ради Комітету АПУ з інтелектуальної власності, партнер Arzinger;
 • Вероніка Кочубей, проєктна менеджерка з питань інтелектуальної власності БО «100 % Життя — Мережа ЛЖВ»;
 • Олена Орлюк, директорка Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс) (онлайн);
 • Вікторія Сопільняк, членкиня Ради Комітету АПУ з інтелектуальної власності, партнерка «Дубинський і Ошарова»;
 • Інна Шатова, заступниця начальника управління інтелектуальної власності та інновацій — начальниця відділу державної політики у сфері інтелектуальної власності Мінекономіки;
 • Дмитро Лур'є, проєктний менеджер асоціації Medicines for Europe (онлайн).

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?