Асоціація правників України закликає Інтерпол виключити Російську Федерацію з організації

З 24 лютого 2022 триває повномасштабна агресія Російської Федерації за підтримки Республіки Білорусь. Російські війська продовжують щодня вчиняти злочини проти цивільного населення, проти миру та людяності.

Серед цих злочинів викрадення, тортури та вбивства політиків та державних службовців, керівників підприємств, журналістів, юристів та громадських активістів. Робота по збору інформації щодо активних громадян велася ще до початку повномасштабного вторгнення, а після початку агресії солдати РФ почали проводити чистки на захоплених областях.

Очевидним є те, що Російська Федерація проводить системну роботу з пошуку та нейтралізації проактивних та патріотично налаштованих громадян України. На жаль, Росія реалізує свою злочинну політику не лише своїми спецслужбами та збройними силами, але і з залученням міжнародних організацій.

У ніч на 28 жовтня 2022 року українську журналістку кримськотатарського походження Гульсум Халілову було затримано правоохоронними органами Туреччини за запитом російських спецслужб через бази розшуку Інтерполу. Це не перший випадок затримки громадян України за запитами РФ.

Російська Федерація зловживає своїми правами члена Інтерполу, використовуючи організацію для переслідування та залякування противників діючого терористичного режиму.

Абсолютна більшість запитів РФ є політично обумовленими: розшук українських журналістів, політиків та громадських активістів, а також представників національних меншин РФ (наприклад, чеченців), і нічим іншим як порушенням принципу політичної нейтральності Інтерполу.

Хоча Україна 28 лютого 2022 року звернулась до Інтерполу із закликом позбавити РФ членства в Інтерполі, що було підтримано Австралією, Великою Британією, Канадою, Новою Зеландією та США, таке рішення не було прийняте.

Спираючись на 2 статтю Конституції Інтерполу, яка встановлює принцип якомога ширшого взаємного співробітництва, а також бажаючи зберігати нейтральність, Інтерпол не виключив Росію з лав організації. Натомість Інтерпол встановив вимогу про обов’язковість направлення звернень до Генерального секретаріату для перевірки.

Як бачимо, такі дії виявились недостатніми і Росія продовжує використовувати Інтерпол у політично обумовлених переслідуваннях.

Ігнорування цього факту буде порушенням статті 3 Конституції Інтерполу, яка передбачає заборону на будь-які політично обумовлені дії.

Вважаємо, що дотримання принципу заборони політично обумовлених дій має пріоритет над бажанням зберегти взаємне співробітництво. Особливо враховуючи те, що таке співробітництво не сприяє досягненню цілей діяльності Інтерполу, а також суперечить духу Загальної декларації прав людини, що також не дозволяє посилатися на статтю 2 Конституції Інтерполу. 

Враховуючи вищенаведене, Асоціація правників України звертається із закликом:

  • виключити Російську Федерацію з Інтерполу;
  • припинити доступ РФ до будь-яких баз даних, а також будь-який обмін інформацією з РФ;
  • видалити всі запити та повідомлення, надіслані РФ раніше;
  • не приймати нових запитів та повідомлень від РФ;
  • повідомити про вжиті заходи країни-члени Інтерполу з тим, щоб унеможливити зловживання РФ шляхом двостороннього обміну інформацією.

Наголошуємо, що нейтральність передбачає неупередженість у діях, а не байдужість до страждань невинних людей.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?