АПУ організувала дискусію щодо проблем трактування та правозастосування ст. 364 КК України

Комітет Асоціації правників України з кримінального та кримінально-процесуального права в четвер, 10 серпня, провів дискусію на тему «Стаття 364 КК України як універсальний інструмент тиску на бізнес та посадовців. Проблеми трактування та правозастосування».

Учасникам заходу запропонували такі питання до обговорення:

  • Стаття 364 Кримінального кодексу. Досвід застосування судами на прикладі конкретних справ.
  • Суб'єктивна сторона зловживання владою або службовим становищем. Проблематика правозастосування чи недоліки норми?
  • Питання збитків. Збитки у формі упущеної вигоди як наслідок зловживання владою або службовим становищем.
  • Перспективи зміни підходів до застосування статті 364 КК.

Наживо в дискусії взяли участь:

  • Артем Крикун-Труш, CEO Rostrum;
  • Микола Сірий, український правознавець, к.ю.н., вчений секретар, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України;
  • Максим Чумак, прокурор першого відділу Управління захисту інвестицій та запровадження спеціалізації прокурорів Офісу Генерального прокурора.

Онлайн до обговорення долучилися:

  • Геннадій Зеленов, начальник управління аналітичної допомоги касаційним судам та Великій Палаті Верховного Суду;
  • В’ячеслав Навроцький, д.ю.н., професор кафедри теорії права та прав людини УКУ;
  • Сергій Позняк, засновник FinStream.

Модерували захід Станіслав Борис, член Ради Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, керуючий партнер АО «Відар», та Олексій Носов, партнер ЮК «Міллер».

Під час дискусії Максим Чумак повідомив, що з початку 2023 року зареєстровано понад 1600 кримінальних проваджень за ст. 364 КК «Зловживання владою або службовим становищем». Говорячи про практику застосування цієї статті, він зауважив, що сторона обвинувачення часто має проблему кваліфікації.

Зі свого боку, Артем Крикун-Труш зазначив, що доказування за ст. 364 КК базується здебільшого на припущеннях. Станіслав Борис наголосив, що будь-який контракт бізнесу й держави може нести в собі ризик кримінального провадження за ст. 364 КК. А Микола Сірий підкреслив, що в західних правових системах управлінець захищений законом, тому він може ризикувати, чого не можна сказати про українську правову систему.

Упущена вигода як частина істотної шкоди, згаданої в диспозиції ст. 364 КК, стала одним із найдискусійніших питань обговорення. Зокрема, Микола Сірий звернув увагу на те, що властиве українській кримінальній практиці поняття упущеної вигоди було сформульоване ще в радянські часи. Правознавець також висловив думку, що допомогти зрозуміти механізм доведення упущеної вигоди може судова практика з господарського й цивільного права.

Підбиваючи підсумки дискусії, Станіслав Борис наголосив, що закон має бути чітко й доступно сформульованим, а правники повинні виставити рамки та заявити, що «одні й ті самі речі ми бачимо однаково». Він також повідомив, що за підсумками заходу АПУ ініціює низку звернень щодо необхідності внесення змін до ст. 364 КК та щодо практики правозастосування цієї статті.

Присутні на заході гості мали можливість поставити запитання спікерам і подискутувати з ними.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?