ІІ Національний форум з міграційного права. Європейські вимоги та українська реалізація

КИЇВ — 10 грудня 2021 року. Символічно, що в День прав людини відбувся ІІ Національний форум з міграційного права. Захід провела Асоціація правників України за сприяння та підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні, Міжнародної організації з міграції, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства закордонних справ України.

Відкривали форум національні та закордонні експерти, зокрема: Анна Огренчук, Президентка Асоціації правників України, керуюча партнерка LCF Law Group, Сергій Ніжинський, Голова Комітету АПУ з міграційного права, Наталія Форсюк, генеральна директорка Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату КМУ, Михайло Непран, віцепрезидент Торгово-промислової палати України, Барбара Ротовнік, менеджерка сектору кордонів та міграції Представництва ЄС в Україні, Еліза Галош, координаторка програми захисту та допомоги мігрантам Представництва МОМ в Україні, та Крістоф Бо, старший офіцер із захисту УВКБ ООН в Україні.

Анна Огренчук наголосила, що за останній час відбулося багато важливих і водночас дискусійних змін у сфері міграційного права. Наприклад, адаптація міграційного законодавства до умов, пов’язаних із запровадженням карантину, і подальша діджиталізація послуг, спрощення порядку оформлення посвідок на тимчасове проживання в Україні для громадян Республіки Білорусь через складну політичну ситуацію в Республіці. Наразі низка положень Закону «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» застаріли й потребують удосконалення законодавчого регулювання реалізації прав та свобод переселенців, зокрема, права на соціальний захист, житло й освіту. 2 листопада прийнято за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо спрощеного набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України». А нещодавно (2 грудня) зареєстрований законопроєкт про множинне громадянство, що дасть можливість українцям, котрі з тих чи інших причин опинилися за кордоном, стати повноцінними громадянами України.

«Я сподіваюся, що сьогоднішня подія буде сприяти модернізації українського міграційного законодавства. Асоціація правників України готова підтримати державну владу та юридичну спільноту у прогресивних змінах», — запевнила пані Анна.

Форум має статус міжнаціонального, на чому наголосив Сергій Ніжинський, що робить його особливо актуальним, оскільки дозволяє імплементувати результати обговорення і європейський досвід у національне законодавство.

Проблеми у міграційній сфері окреслила Наталія Форсюк, проте зупинилася і на позитивних здобутках, зокрема, зазначила, що наразі опрацьовується питання приєднання України до європейської міграційної мережі, яка дасть можливість для обговорення стратегічного співробітництва в межах управління міграції, аналізу поточних трендів і запобігання нелегальній міграції.

Продовжила вітальні слова Барбара Ротовнік із мінідоповіддю про стратегічні плани допомоги уряду України щодо міграційних питань і розповіла про напрями підтримки Державної прикордонної служби. «Міграція — це не лише загроза та криза, це й можливість економічного зростання і використання потенціалу людей з інших країн, варто лише зменшити неконтрольовану нелегальну міграцію, попереджувати витік талановитих людей, трудову експлуатацію, а для цього — удосконалювати законодавство. Саме за цими напрямами потрібно співпрацювати Україні та ЄС», — переконана доповідачка.

Підтримав тези колеги і Мехайло Непран, який розглянув міграційні процеси з погляду імпорту послуг і зазначив, що Україна з економічної точки зору поки що нецікава для працевлаштування, проте ми маємо всі шанси, що ця ситуація зміниться. Отже, потрібно вже зараз обговорити і юридично врегулювати всі питання для залучення і працевлаштування людей, які зможуть покращити економічний потенціал України.

Крістоф Бо розповів про діяльність УВБК на території України, зокрема і про правову допомогу, і наголосив, що Україна має вести конструктивний діалог з ЄС у вирішенні міграційних проблем.

Завершила вітальну частину заходу Еліза Галош із презентацією про актуальні проблеми мігрантів, які необхідно враховувати при вдосконаленні законодавства.

Під час першої сесії під модеруванням Сергія Ніжинського поговорили про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.

Учасниками дискусії виступили: Дмитро Лубінець, Голова Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, Кароліна Ліндхольм Біллінг, представниця УВКБ ООН в Україні, Олексій Смирнов, в.о. голови Луганської облдержадміністрації — керівника військово-цивільної адміністрації, та Наріман Устаєв, директор Інституту геостратегії ім. І. Гаспринського, Visiting Scholar at Stanford University, радник Комітету ВРУ з прав людини.

Розпочав обговорення стану законодавства щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб (ВПО) Дмитро Лубінець. За його словами, наразі в Україні є близько 1,5 млн громадян-ВПО. За цим критерієм наша держава посідає перше місце у Європі та дев’яте у світі, тому очевидно, що перед Україною стоїть низка викликів. Причина внутрішньої міграції — збройна агресія Росії та невдоволення економічною ситуацією на окупованих територіях, тому ця тенденція буде тривати і далі й потребує законодавчого врегулювання. Отже, доповідач проаналізував законопроєкти, що стосуються прав ВПО, зокрема № 4487, який вносить зміни до Закону «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб», та № 4564 — щодо внесення змін до законів про реєстрацію та оформлення документів для ВПО, а також звернув увагу на позитивні та негативні аспекти Закону про множинне громадянство. Окрім цього, Дмитро Лубінець наголосив для міжнародних партнерів, що збройна агресія Росії продовжується, вона триває й досі. Та й загалом, на думку спікера, міграційну кризу на території Європи спричинило втручання Росії, яке можна зупинити лише додатковими санкціями та політичним тиском.

Про проблеми і виклики, що постають перед ВПО, зокрема, питання із житлом, соціальний захист на ринку праці, інтеграцію до місцевих громад тощо розповіла Кароліна Ліндхольм Біллінг. Експертка позитивно оцінила законодавчу роботу уряду України для покращення становища внутрішньо переміщених осіб і запевнила, що УВБК готове обговорювати усі проблеми із владою та ділитися досвідом інших країн.

Олексій Смирнов зауважив, що становище ВПО порівняно з 2014 роком, звісно, значно покращилося, проте ще залишилися питання, які потребують нагального вирішення: належна організація пенсійних і соціальних виплат, оформлення та видача документів, про які вже згадували попередні доповідачі. Окрім цього, гостро стоїть проблема реалізації права власності на нерухоме майно, що залишилося на окупованих територіях.

На завершення панелі Наріман Устаєв зосередився на політичних аспектах інтеграції ВПО та їхньому впливі на виборчий процес і демократію в Україні. За його спостереженнями, прослідковується тенденція до об’єднання ВПО у громади, внаслідок чого змінюється електорат, що впливатиме і на політичну активність, і на результати голосування.

Другу сесію, яку також модерував Сергій Ніжинський, присвятили проблемам трудової міграції та протидії торгівлі людьми. З Іваном Нагорняком, радником Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Ольгою Макогон, директоркою Державної служби зайнятості (2019 — 2020 рр.), головною редакторкою журналу «Управління персоналом», та Яніною Соколовською, політологинею, головною редакторкою порталу «Ізвєстія» в Україні, Канаді, Ізраїлі, поговорили про: працевлаштування українців за кордоном, ліцензування посередницької діяльності, імплементацію звичаєвого права іноземців у законодавство України, соціальний захист жінок-іноземок в Україні, протидію гендерним стереотипам та превентивну політику держави щодо торгівлі людьми.

Так, Іван Нагорняк повідомив, що з 2020 року ЄС розробляє новий Пакт з міграції та притулку, що передусім спрямований на вирішення проблем нелегальної міграції до ЄС, проте є й низка питань, що становлять інтерес і для України, зокрема, політика так званих правових карток для залучення висококваліфікованих працівників з-за кордону. У зв’язку з цим буде налагоджуватися робота ЄС з Міністерством економіки та соціальної політики, а також Міністерством освіти та науки. Також мають бути розроблені відповідні стратегії, щоб налагодити циркулярну міграцію та підвищити професійно-технічну освіту. Відповідно, це матиме позитивний вплив на соціально-економічний розвиток України.

Свою експертну думку щодо стану регулювання трудової міграції висловила Ольга Макогон та проаналізувала законодавчу базу щодо працевлаштування трудових мігрантів на території ЄС і України. Зокрема, у нас на законодавчому рівні передбачено, що іноземці, які офіційно працевлаштовані, мають ті самі права, що й громадяни України. На думку спікерки, в умовах глобалізації навіть Covid-19 не змінив попит на робочу силу, тому трудова міграція й надалі залишатиметься актуальною.

Яніна Соколовська навела статистичні дані Національного банку щодо надходження коштів в Україну від наших заробітчан. Так, 6 млрд дол. на пів року надходить від наших трудових мігрантів з Польщі та Росії. Зважаючи на складні політичні стосунки з останньою, українці-заробітчани опиняються у нестабільній ситуації, часто працюють без оформлення, з ними не розраховуються, а нерідко наші громадяни опиняються у трудовому рабстві. Тобто політична складова наразі впливає на трудову міграцію.

Під час третьої сесії під модеруванням Сергія Саєнка, заступника директора — начальника відділу юстиції і внутрішніх справ Департаменту Європейського Союзу і НАТО Міністерства закордонних справ України, поговорили про удосконалення законодавства та створення умов для реалізації потенціалу іноземців в Україні.

Рекомендаціями щодо удосконалення законодавства України у сфері міграції поділилася Сюзанна Мнацаканян, керівниця проєктів Департаменту Європейської соціальної хартії Ради Європи. Зокрема, вона закликала Україну приєднатися до ст. 19 Європейської соціальної хартії, що зможе наблизити нашу державу до європейської спільноти у захисті прав мігрантів та їх сімей.

Крістоф Бо приділив увагу проблемам біженців і зазначив, що позитивний вплив європейської практики на захист цієї категорії населення вже є, і Державна міграційна служба приділяє цим питанням належну увагу. Також спікер проаналізував законопроєкти України щодо вирішення проблем біженців, що враховують європейський досвід. Хоча, звісно, все ще залишаються аспекти, які потребують врегулювання, зокрема, надання притулку, затримання за незаконний в’їзд. Також пан Крістоф наголосив, що уряду України необхідно збільшити потенціал співпраці з ЄС.

Завершуючи захід, Сергій Ніжинський підсумував усі порушені спікерами проблеми і наголосив, що наразі, окрім міграції трудової, політичної, економічної, набирає обертів екологічна міграція. Тому стратегію ДМС потрібно доопрацювати і включити до неї й міграцію екологічну.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?