Зміна постачальника газу: базовий алгоритм дій

КИЇВ — 28 грудня 2020 року. З 1 липня в Україні спростили процедуру газового постачальника, а вже від 1 серпня ціна на газ є договірною. Влітку в НКРЕКП назвали це кроком до більш просунутого етапу ринку, коли споживач газу може самостійно обирати постачальника, знайти актуальну ціну чи зручні умови сплати для себе. Отже, як саме відбувається процедура, зокрема для пільговиків? Як діяти останнім, щоби не втратити пільгу? Пояснив Олег Паракуда, член Ради Комітету АПУ з питань енергетики, нафти і газу, старший партнер ЮК SLS Group. 

— Процедура зміни постачальника газу для пільговиків мало чим відрізняється від загальної процедури. Що для цього потрібно?

1. Власне, обрати нового постачальника. Зробити це можна на сайті НКРЕКП або на ресурсі Газотека. Можливо, існують й інші, та мені відомо тільки про ці.

2. Подати відповідну заяву бажаному постачальнику послуг. Зробити це можна як через сайт більшості постачальників, заповнивши електронну форму чи відправивши на електронну пошту підписані цифровим підписом скани/фото документів, так і по-старому — в письмовій формі. До заяви необхідно додати документ: 1) що дозволяє встановити особу заявника (паспорт, ідентифікаційний код) та 2) що підтверджує право власності на приміщення. Крім цього, пільговикам рекомендується прикріпити документи, що підтверджують їх право на отримання відповідної пільги. Також деякі постачальники можуть запитувати й про інші документи, перелік яких зазначений на їх сайтах.

3. Чекати від нового постачальника на підтвердження зміни та інформації про дату, з якої почнуться поставки. Повна процедура зміни повинна бути завершена протягом 3-х тижнів з моменту отримання відповідної заяви, адже відповідно до п. 8 р. 5 Правил поставки природного газу постачання має розпочатися не пізніше 21-го дня з моменту подачі заяви. На практиці процедура часто проходить трохи швидше. Це, до речі, одна з очевидних переваг впровадженої конкуренції.

4. Повідомити органи соціального захисту населення. Згідно п. 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабміну «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин з певного переліку. Серед іншого, громадянин зобов’язаний повідомити й про зміну постачальника комунальних послуг, до яких відноситься і газ. Саме недотримання цієї вимоги є однією з причин для скасування субсидій (п. 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій).

Навіщо це потрібно? Органи соціального захисту розраховують розмір субсидій і пільг на наступний місяць саме на підставі інформації про розмір поставлених послуг і тарифи на такі послуги, тому ця інформація є для них важливою. Крім цього, варто надати інформацію безпосередньо про постачальника послуг і новий особистий рахунок.

Після цього споживачам залишається тільки чекати на отримання платіжки від нового постачальника послуг.

Водночас, змушений звернути увагу на те, що зміна постачальника не означає прощення боргів. Протягом 6-ти тижнів попередній оператор мережі повинен виставити рахунок для кінцевого врегулювання заборгованостей. Оплатити його потрібно протягом 10-ти днів.

Новини комітетів

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК