Члени Ради Комітету АПУ з ІВ зустрілися з представниками Мінекономіки

КИЇВ — 22 вересня 2020 року. Члени Ради Комітету АПУ з інтелектуальної власності Катерина Сопова, Анна Кравчук та Катерина Сопільняк взяли участь у зустрічі з представниками Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України — Андрієм Демчуком і Богданом Падучаком, де обговорили нагальні питання реформи інтелектуальної власності. Коротко про головні підсумки зустрічі — в нашому матеріалі.

Питання 1. Створення НОІВ

Щодо створення Національного органу інтелектуальної власності представники Міністерства зазначили про вчасне втілення планів. Так, НОІВ має запрацювати з 14 жовтня — дати, встановленої Законом №703. Крім того, вони розповіли, що наразі розглядається дві форми створення НОІВ шляхом: 1) виділу з ДП «Укрпатент» або 2) визначення його Національним органом ІВ.

Питання 2. Проведення конкурсу на посаду керівника НОІВ-у

Конкурс буде проведений за процедурою, визначеною постановою КМУ №777. Члени Ради Комітету АПУ запропонували завітати на засідання комісії під час конкурсного відбору та будь-яку допомогу, необхідну Мінекономіки для швидкого запуску НОІВ. У свою чергу, пан Демчук підкреслив, що Мінекономіки обов’язково розгляне питання щодо участі представників професійної спільноти в якості спостерігачів для забезпечення прозорості процедури.

Питання 3. Громадська рада при НОІВ

Наразі склад Наглядової ради НОІВ, визначений Законом №703, не відповідає Концепції реформування системи державної охорони інтелектуальної власності. Ключова прогалина — відсутність представників професійної спільноти та громадськості. З цього питання Богдан Падучак запевнив: Громадська Рада при НОІВ буде створена. Проте механізм її формування та склад окреслені не були.

Питання 4. Перегляд зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ

Представники Комітету АПУ з ІВ наголосили на необхідності негайного опублікування нової постанови щодо зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти ІВ. Терміновість пов’язана з тим, що окремі нові збори наразі Укрпатент не може отримувати, хоча вони передбачені спеціальними законами у сфері ІВ через прийняття Законів №№ 715, 716.

Крім того, правники нагадали , що зараз триває судовий спір у зв’язку із позовом про визнання Постанови 496 протиправною та її скасування.

«У разі задоволення позову наявний ризик, що всі надлишкові суми за збори, починаючи з 2019 року, необхідно буде повернути заявникам. Крім того, через введення нової процедури визнання охоронних документів недійсними Апеляційною палатою (post-grant oposition) з 14.10.2020 НОІВ вже має розглядати відповідні заяви та отримувати кошти за такі дії», — зазначила Катерина Сопова.  

Правники додали, що для опублікування нової Постанови щодо зборів нічого не заважає, оскільки її проєкт вже отриманий завдяки ініціативі Дмитра Романовича та піврічним переговорам із професійними організаціями і патентними повіреними, зокрема, представниками АПУ. Однак її проєкт так і не був опублікований, оскільки чекали нових законів, а тепер чекають на НОІВ. Скільки ще часу потрібно? Але представники Мінекономіки запевнили, що Постанова буде переглядатися після створення НОІВ, а всі нові дії НОІВ вчинятиме безкоштовно.

Питання 5. Строки видачі охоронних документів

Щодо дій, які наразі запроваджують для зменшення строків розгляду заявок на об’єкти інтелектуальної власності, які зараз досягають 25-28 місяців для торговельних марок, представники Мінекономіки запевнили, що контролюють це питання.

На завершення зустрічі члени Ради Комітету АПУ запросили представників Мінекономіки на ІР UKRAINE NOW 2020 — щорічну Конференцію з інтелектуальної власності.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?