Новий Закон про кримінальні проступки: ключові нюанси

КИЇВ  23 липня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права відбулося онлайн-обговорення теми кримінальних проступків. Про суть, строки та всі нюанси кримінальних проступків, а також про нові процесуальні інструменти в боротьбі з шопліфтингом та способи протидії зловживанням говорили модератор вебінару, Денис Овчаров, член Ради Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, партнер ЮК «Legal House», адвокат і Віктор Дума, адвокат Asters.

«Light-версія злочину»  про визначення кримінальних проступків

З огляду на практичні кейси, на питання відповів Віктор Дума. Загалом, тема, за його словами, є вкрай неоднозначною, адже без огляду на прийняття закону про кримінальні проступки ще у 2018 році, набрав чинності він лише 1 липня 2020 року. Відтак, для повного усвідомлення механізму його роботи слід чекати на появу достатньої кількості відповідних практичних кейсів.

Власне, ідеєю кримінальних проступків від початку було розвантаження слідчих – наразі наявний обсяг справ на одного фахівця є неприйнятним, який заважає якісній роботі. Відтак, поняття «кримінального правопорушення» охоплює в тому числі сенс «злочину» (визначення якого прибрали з кодексів), тоді як ключовою особливістю «проступку» є вид покарання. Так, ним передбачається покарання, не пов’язане з позбавленням волі, зокрема, у вигляді штрафу – не більше за три тисячі неоподатковуваних мінімумів.

Для того ж, аби точно визначити, чи є вчинок саме проступком, потрібно постійно слідкувати за санкціями відповідної статті, адже:

«Не кожен злочин є проступком, але кожен проступок є кримінальним правопорушенням», - підкреслив спікер.

У доповнення тез колеги, Денис Овчаров порекомендував ретельно ознайомитися з таблицею змін/пропозицій до Закону, адже нагальних нюансів, які залишаються незрозумілими для практичного застосування досі залишається багато:

«Є значна кількість злочинів, яка ще зі студентських лав, очевидно сприймалася нами, як не тяжкі, з відповідним стягненням. Наразі їх обсяг було збільшено, піднята санкція відповідальності. Такі зміни стосуються порядку 30-40 статей ККУ».

Зауваження модератора пан Дума уточнив — за його словами, зміни торкнулися порядку 100 статей, і завершив головною порадою  «купуйте новий КПК».

Детальніше про зміни

Так, з 1 липня змінилася класифікація злочинів. Якщо раніше вони поділялися на: 1. невеликої тяжкості, 2. середньої, 3. тяжкі та 4. особливо тяжкі, то наразі структура виглядає так: 1. кримінальний проступок; 2. нетяжкий; 3. тяжкий; 4. особливо тяжкий.

При цьому, серед злочинів, які стали проступками відтепер: погроза вбивством, експлуатація дітей, ухилення від сплати аліментів, перешкоджання законній діяльності журналістів, хуліганство, жорстоке поводження з тваринами, групове порушення громадського порядку і заклики до нього, порушення права на освіту та розголошення банківської таємниці.

Крім того, експерти розповіли про роль дізнавача у розслідуванні кримінальних проступків в контексті нових процесуальних інструментів, розглянули питання строків розслідування проступків і способи протидії зловживанням.

Якщо ви бажаєте переглянути повний запис вебінару Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, звертайтеся до координаторки комітетів і секцій Вікторії Моті за адресою електронної пошти komitet@uba.ua чи номером телефону +38 (066) 495 30.

Підписуйтеся на наші сторінки у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?