Правники вимагають відхилити законопроєкт №3303 щодо внесення змін до КПК

КИЇВ – 27 квітня 2020 року. Комітет Асоціації правників України з кримінального та кримінально-процесуального права направив відкрите звернення членам Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності з вимогою відхилити проєкт закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо спрощення та удосконалення діючих норм Закону з метою уникнення покарання винними особами та розвантаження судових органів» (реєстр. № 3303) (далі – законопроєкт).

Правники детально проаналізували законопроєкт і дійшли висновку, що ним фактично нівелюються принципи верховенства права та суттєво обмежуються права людини, зокрема, на особисту недоторканість, таємницю спілкування, приватне життя та права на захист.

Так, вони звернули увагу на наступні зміни:

1. До ст. 135 КПК України, які передбачають для слідчих право публікувати повістки про виклик у загальнодержавних ЗМІ або на офіційних веб-сайтах органів досудового розслідування. Експерти наголосили, що це може призвести до зловживання з боку правоохоронців.

2. Право для слідства отримувати інформацію від операторів зв'язку на підставі постанови, а не на підставі ухвали слідчого судді (ст. 159 КПК України). Тут знову постає питання про загрозу зловживання правом.

3. Надання слідчому повноважень обирати запобіжний захід. У разі прийняття такої зміни, запобіжник у вигляді перевірки обґрунтованості підозри зникне. Ба більше  правники наголосили, що ці зміни будуть суперечити сталій практиці ЄСПЛ щодо перевірки такої обґрунтованості. 

4. Обов’язок заставодавця надати документ щодо походження грошових коштів. Експерти зауважили – це фактичне дублювання положень Закону про протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. А згідно з його положеннями, функція перевірки походження коштів у разі внесення застави покладається на банківські установи.

5. Вилучення норми про докази вручення клопотання про застосування запобіжного заходу. На практиці це призведе до затягування розгляду клопотання в суді.

6. Обшук особи та одночасний обшук приміщення із подальшим «узаконенням» також призведе до зловживань з боку слідчих.

7. Право вилучення під час слідчого експерименту речей, які можуть бути доказами у провадженні. «У цьому випадку йде підміна понять «слідчий експеримент» й «обшук», — йдеться у тексті відкритого звернення.

Експерти Комітету згадали і про позитивні зміни, запропоновані в законопроєкті, проте їх наявність не виключає потенційні негативні наслідки прийняття проєкту в поточній редакції.

З повним текстом відкритого звернення можна ознайомитися за посиланням

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?