Чий персонаж? Про права інтелектуальної власності на персонажі

КИЇВ – 24 квітня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з інтелектуальної власності відбулося онлайн-засідання на тему «Чий персонаж? Права інтелектуальної власності на персонажі в Україні і світі». На прикладі судових спорів Катерина Сопова, заступниця Голови Комітету з інтелектуальної власності АПУ, судова експертка, патентна повірена та Іларіон Томаров, керівник практики інтелектуальної власності ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» розібрали низку нагальних питань авторського права. 

Магічна сімка. Система літературних персонажів та використання окремих з них

«Вірка Сердючка – це образ-емоція чи образ-символ?»

Для того, аби якісно захистити персонаж, потрібно розуміти систему їх розподілу. Так, образна система розгалужується на дієвих осіб та образи: 1. персонаж, 2. подію, 3. позасюжетний елемент, 4. деталь, 5. емоції, 6. символ і 7. алегорію. Персонажі ж поділяються на візуальні та літературні. Спікери навчили їх розрізняти та розповіли про ознаки та риси, архетипи та систему кожного (головні, другорядні, епізодичні, періодично – третьорядні, тощо).

Як відрізнити охоронюваний персонаж від неохоронюваного

Так, учасники дізналися, що, персонаж людини з супер-здібностями захистити неможливо, адже будь-хто може вільно розкривати його. Однак, якщо така ідея наділена індивідуальністю, наприклад, як у Супермена – персонаж стає вираженням, тобто охоронюваним.

Доктрини та тести, які застосовують у спорах про персонажі

Серед таких тестів спікери загадали про «Story being told» - справу Сема Спейда, персонажа роману Дешилла Геммета у романі «Мальтійський сокіл». Суд вказав, що він є лише засоьом розповіді історії, «шаховою фігурою», а не істотною його частиною, тому не може охоронятися АП. Крім того, юристи розповіли про  Especially Distinctive Test – триступеневий тест для визначення приналежності персонажу та доктрину суттєвої схожості. Серед практичних кейсів вони згадали про справу Дена Брауна, Енциклопедію Гаррі Поттера та справу із актором, схожим на Джорджа Клуні в рекламі кавомашини.

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки сторінках у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, підписуйтеся на Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу. 

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК