Нові зміни до КПК: що нового?

КИЇВ — 23 квітня 2020 року. 13 квітня Верховна Рада ухвалила законопроєкт про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу про особливості судового контролю на період карантину. 17 квітня Президент України підписав його. Новації проаналізував Денис Овчаров, керуючий партнер ЮФ «Ovcharov & Partners Attorneys Association».

— Отже, зміни передбачають, що на період карантину встановлюються особливі правила судового контролю над дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та розгляду окремих питань під час судового провадження.

Подання про передачу клопотання, у разі неможливості визначити слідчого суддю у відповідному суді

У законі зазначено, що у разі неможливості визначити слідчого суддю у відповідному суді (крім Вищого антикорупційного суду (далі — ВАКС) місцевий суд вносить вмотивоване подання про передачу клопотання. Воно має розглядатися слідчим суддею, для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.

Невідкладно, але не пізніше 24-х годин з моменту надходження такого подання, Головою відповідного суду апеляційної інстанції (головою Касаційного кримінального суду ВС у разі передачі між судами в межах юрисдикції різних апеляційних судів) розглядається питання про передачу клопотання на розгляд до іншого суду. Про це поставляється відповідна ухвала.

Розгляд клопотання про обрання запобіжного заходу

Відповідно до змін, у разі неможливості у визначений цим кодексом строк суддею (чи колегією) розглянути клопотання про обрання/продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, крім клопотання, поданого на розгляд до ВАКС, воно може бути передано на розгляд до іншого судді. Або ж розглянуто головуючим, а за його відсутності  іншим суддею зі складу колегії суддів, якщо справа розглядається колегіально.

Також клопотання може бути передано для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.

Питання про передачу клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою вирішується головою відповідного суду апеляційної інстанції невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту надходження такого подання, про що постановляється відповідна ухвала.

Судове засідання у режимі відеоконференції

В новій редакції закону тепер передбачається, що слідчий суддя (крім розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою) за власної ініціативи чи клопотанням сторони провадження, може провести судове засідання у режимі відеоконференції. Про це повідомляються сторони кримінального процесу.

Варто зазначити, що суд не має права прийняти рішення про проведення судового засідання щодо розгляду клопотання про продовження строку тримання під вартою у режимі відеоконференції, в якому поза межами приміщення суду перебуває підозрюваний (обвинувачений), якщо він проти цього заперечує.

Крім того, відтепер, під час досудового розслідування та судового розгляду клопотання про продовження строку тримання під вартою подається не пізніше ніж за десять днів до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.

Отже, як ми бачимо, внесені зміни прийняті саме з метою дотримання завдань та принципів кримінального провадження.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?