Борги споживачів & додатковий негативний вплив на енергогалузь
КИЇВ — 13 квітня 2020 року. За останній місяць в Україні стрімко зріс рівень неплатежів за спожиту електроенергію та інші комунальні послуги. Постачальники та оператори системи розподілу б’ють на сполох. Ситуацію проаналізувала голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, керівниця практики енергетики Sayenko Kharenko Марина Гріцишина.
Спеціальний матеріал для Kosatka.media
— 17 березня Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни було заборонено:
— нарахування та стягнення штрафів/пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
— припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
— примусове виселення із житла та примусове стягнення житла під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Ці зміни, разом з введенням карантину, призвели до суттєвого зниження обсягу платежів за електричну енергію від споживачів. В результаті цього у постачальників електричної енергії суттєво знизились надходження грошових коштів, що вплинуло на їх можливість виконання договірних зобов’язань перед іншими учасниками ринку. В умовах кризи, постачальники електричної енергії в першу чергу робили платежі за придбану електричну енергію на оптовому ринку у зв’язку із фінансовими санкціями та в останню чергу сплачували послуги операторів системи передачі, що негативно вплинуло на їх роботу після введення карантину.
Ця ситуація показала, що будь-які зміни щодо ринку електричної енергії потрібно робити комплексно та з урахуванням впливу цих змін на інших учасників ринку. З кінця березня постачальники електричної енергії та оператори системи розподілу неодноразово звертались до Президента України та Кабінету Міністрів України. Для вирішення проблеми, 8 квітня НКРЕКП прийняла постанову «Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Відповідно до Постанови НКРЕКП, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його скасовування передбачено наступні заходи:
— Оператор системи передачі не буде застосовувати до постачальників електричної енергії статус «Переддефолтний» з адміністративними наслідками для такого статусу, та електропостачальники не набувають статусу «Дефолтний».
— Оператору системи передачі також дозволено не застосовувати до операторів системи розподілу штрафні санкції за порушення строків розрахунків та припиняти надання послуг.
Щодо сплати за електричну енергію споживачами, постанова НКРЕКП передбачає організацію електропостачальниками пересувних пунктів прийому платежів від споживачів в населених пунктах, де зупинені перевезення пасажирів та проведення роз’яснювальної роботи для споживачів на вебсайтах, сторінках ліцензіатів у соціальних мережах, у засобах масової інформації. Крім того, у вказаній постанові споживачам рекомендується вживати заходів для оплати електричної енергії та інших послуг та у разі неможливості оплати з технічних та економічних причин, повідомляти постачальника про це для уникнення відключення електроенергії після закінчення карантину.
Таким чином, звільнення від сплати житлово-комунальних послуг суттєво вплинуло на роботу ринку електричної енергії. Перш за все введенні законом заходи були впровадженні без аналізу наслідків для енергетичного сектору. Крім цього, враховуючи загальну кризу в секторі енергетики та відсутність професійного Міністра енергетики та захисту довкілля вже понад місяць, заборгованість споживачів створює додатковий негативний вплив на галузь.
Для стабілізації ситуації з низьким рівнем оплати споживачами, постанова НКРЕКП може частково вирішити питання щодо фінансових санкцій на ринку електричної енергії. Але ця постанова все одно не скасовує положення закону. Крім того, у зв’язку із введенням та продовженням карантину не всі споживачі мають можливість здійснювати повну оплату за електричну енергію. Тому, з продовженням карантину заборгованість між учасниками ринку електричної енергії буде лише накопичуватись. З огляду на це, важливо це питання розглядати на рівні Кабінету Міністрів України та передбачити додаткові механізми підтримки підприємств енергетичної галузі.