Форс-мажор & COVID-19: підсумки онлайн обговорення

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК – 26 березня 2020 року. Відбувся вебінар, організований Відділенням АПУ в Івано-Франківській області на тему: «ФОРС-МАЖОР ТА COVID-19 в площині взаємодії».

Із доповіддю виступила Наталія Сліпенчук, адвокатка, кандидатка юридичних наук, керуюча партнерка SLIPENCHUK PARTNERS.

Наталя розпочала доповідь із питання сертифікатів щодо настання форс-мажорних обставин, зазначивши, що Торгово-промислову палату лякає підміна понять форс-мажору, адже, 100% гарантій немає. Далі Наталя звернула увагу на обставинах непереборної сили звернувшись до статті 218 ГК України, та  625, 617 ЦК України.

Погляд судів та ТПП на сертифікат наступний. Сертифікат не є актом державного органу, а лише одним із видів доказів та немає наперед визначеної сили, також він не є актом, який сам по собі спричиняє виникнення, зміну, припинення прав та обов'язків у будь-яких сторін, породження певних правових наслідків. Сертифікат, дійсність якого оспорюється скаржником, не спрямований на регулювання суспільних відносин і не має обов'язкового характеру для суб'єктів таких відносин, зауважила Наталя, а також додала, що при цьому суд не може замість ТПП надавати оцінку чи є викладені позивачем в заяві обставини форс-мажорними, це компетенція ТПП.

Форс-мажорні обставини не мають безумовного характеру. При їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов`язання, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку. У такому випадку, обставинами до засвідчення є унеможливлення виконання зобов’язань (обов’язків) за законодавчими чи іншими нормативними актами, обставин для списання безнадійного податкового боргу та за податковими зобов’язаннями (обов'язками) для продовження граничних строків по 100, 102 ПК України. Ну, і звісно обставини, що виникають за договірними зобов’язаннями.

Новини відділеннь

У вас є цікава ідея заходу?