Головне про кібербезпеку: кримінально-правові аспекти

КИЇВ — 27 вересня 2019 року. За ініціативи Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права відбулося обговорення кримінально-правових аспектів кібербезпеки.

В обговоренні взяли участь Анастасія Гурська, адвокатка, партнерка Адвокатського об’єднання «Клочков та партнери», заступниця голови Комітету із захисту бізнесу Спілки українських підприємців, та Сергій Прокопенко, директор ТОВ «Лабораторія комп’ютерної криміналістики» Cyberlab, член Асоціації професіоналів корпоративної безпеки (АПКБУ), експерт з комп’ютерної криміналістики та розслідування втручань у ІТ системи.

Модератор заходу — Євген Грушовець, член Ради Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ, адвокат, партнер Ario Law Firm

Експерти обговорили варіанти захисту гаджетів від перехоплення третіми особами, комп’ютерно-технічні експертизи та дослідження з погляду української практики і шляхи кіберсамозахисту адвоката при наданні правової допомоги клієнту.

«У США українські хакери змогли викрасти з банківських рахунків $1,2 млрд. Щоб не стати жертвою кіберзлочинців, користувачам варто назавжди запам’ятати декілька простих правил», — розповів Сергій Прокопенко.

Зокрема, за його словами, необхідно користуватися сервісами, які дозволяють захистити свої особисті дані, наприклад, двофакторною авторизацією.

«Потрібно контролювати свої облікові записи, бо, скажімо, не є таємницею те, що багато баз даних зливається в Інтернет. І коли зливається ваш e-mail разом із паролем, його знаходять, і потім ваші соціальні контакти йдуть по всій мережі, що, звісно ж, дуже погано», — зазначив експерт.

Також варто регулярно змінювати паролі, що значно допоможе захистити приватну інформацію від зливу до мережі Інтернет:

«Треба мати хоч якийсь антивірус, поменше встановлювати програмне забезпечення з якихось незрозумілих джерел», — резюмував пан Прокопенко.

Експерт розповів про шляхи викрадення особистих даних:

«Простіше кажучи, у Facebook або Twitter, наприклад, є власні вбудовані браузери. Тому коли ви бачите цікаве вам посилання на сторінках цих мереж, ви на нього натискаєте, але відкривається воно не в основному браузері вашого телефона (Safari або Chrome), а у внутрішньому браузері Facebook або Twitter».

Як цього уникнути?

1. Звертайте увагу на адресу сайту, адже фішинг щоразу вигадує нові способи обходу захисту.

2. Виробіть звичку відправляти у сміттєвий кошик всі посилання на невідомі вам сайти.

Учасники заходу отримали детальну схему дії при підготовці до комп’ютерно-технічної експертизи. Експерти зауважили: не варто видаляти особисті файли та віруси, перевстановлювати операційну систему та робити скріншоти. Необхідно лише визначити перелік об’єктів, зафіксувати спосіб та отриману інформацію у протоколі, створивши «документ», у інтерпретації КПК.

Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?