Чи можна застосувати положення Угоди про асоціацію з ЄС як норми прямої дії?

КИЇВ — 19 червня 2019 року. За ініціативи Комітету з інтелектуальної власності Асоціації правників України відбулося обговорення стану застосування Угоди про асоціацію України з ЄС у розрізі права інтелектуальної власності. Модератор засідання — Тетяна Харебава, керівниця юридичного департаменту Sport Labs Group, адвокатка.

Людмила Запорожець, головна спеціалістка відділу організації судового захисту прав ДП «Український інститут інтелектуальної власності», розповіла про аспекти застосування положень Угоди про асоціацію щодо дострокового припинення дії свідоцтва України на знак.

Зокрема, вона зазначила, що до відносин щодо дострокового припинення дії свідоцтва України на знаки для товарів і послуг з підстави їх невикористання, що складаються між суб’єктами, які є резидентами України, з однієї сторони, та суб’єктами, які є резидентами ЄС і його державами-членами, з іншої сторони, мають застосовуватися положення статті 198 Угоди.

Юрій Крайняк, керуючий партнер Jurimex, керівник практики медіаправа, розглянув Угоду про асоціацію в розрізі ЗУ «Про охорону прав на знаки товарів і послуг». 

Зокрема, він зосередив увагу на статті 198 Закону України, підкресливши відсутність у ній підстав для дослідження впродовж саме п’яти років.

У розрізі питання, чи є, власне, норми Угоди про асоціацію нормами прямої дії, юрист підкреслив основні ознаки, відповідно до яких можна зробити висновок щодо цих норм:

1. Норма повинна бути достатньо чіткою та точно сформульованою.

2. Вона повинна бути безумовною і незалежною від будь-яких інших норм.

3. Вона має визначати конкретне право, на підставі якого громадянин може обґрунтувати свою вимогу.

Юрист нагадав, що традиційне застосування доктрини норми прямої дії полягає в:

— заміні норми національного закону, яка суперечить законодавству ЄС, на норму з права Співтовариства, тобто «ефект заміщення»;

— не застосуванні національного законодавства, яке не суперечить праву ЄС, тобто «ефект виключення».

Юрій Крайняк також зазначив, що Угода про асоціацію аж ніяк не згадує про підстави дострокового припинення дії свідоцтва, а в рішеннях ВСУ відсутні висновки щодо прямої дії норм Угоди.

Оксана Марченко, суддя Господарського суду міста Києва, розповіла про підходи судової практики, а Юлія Прохода, директорка «ІНТЕЛС Інтернешнл Нетворк Україна», присвятила свій виступ Проєкту ЄС «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні». 

Тетяна Харебава зазначила:

«Дискусія вийшла дуже плідною. Адже лейтмотивом засідання було досить гаряче запитання: так все ж таки, можна чи ні застосувати положення Угоди про асоціацію з ЄС як норми прямої дії? Здавалося б, після останнього рішення ВСУ щодо 5-річного строку невикористання торговельної марки як підстави дострокового припинення реєстрації ТМ, згідно з положеннями Угоди, всі крапки над «і» розставлені.

Однак не все так однозначно. Наприклад, у МЕРТ позиція щодо часткового застосування Угоди про Асоціацію: застосовувати її лише тоді, коли стороною спору є нерезидент із країн ЄС чи учасниць СОТ, у всіх інших випадках застосуванню підлягає лише національне законодавство. Тоді як деякі учасники дискусії цілком аргументовано зауважили, що без нових законів, які би привели національне законодавство у відповідність до положень Угоди про асоціацію, застосовувати останню напряму неможливо і неправильно».

Проте, за словами експерта, цей підхід також є спірним, оскільки з моменту ратифікації ВРУ Угода стала частиною національного законодавства, а отже, має виконуватися, як і всі інші закони України. Відтак суди, органи державної влади та всі зацікавлені особи, зокрема правники, повинні самостійно тлумачити положення Угоди і знаходити аргументацію для своєї позиції.

«Цілком можливо, що після цього засідання Комітету у багатьох з’явилося більше питань, ніж відповідей, але, сподіваюся, саме правильно поставлені питання будуть спонукати до правильних дій та висновків. Власне це, як на мене, і є одним із основних завдань нашої спільноти в АПУ», — підсумувала Тетяна Харебава.

З презентаціями можна ознайомитися за посиланнями:

Людмила Запорожець;

Юрій Крайняк;

Юлія Прохода.

Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?