Нові правила ОКУ: переваги та недоліки

КИЇВ – 16 серпня 2018 року. Комітет з інтелектуальної власності АПУ зібрав правників обговорити новий Закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який набрав чинності 21 липня 2018 року.

Менш ніж за три місяці Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розпочне прийом заяв про реєстрацію організацій колективного управління. Тож правники вирішили розібратись, як підготуватися до реєстрації та акредитації ОКУ, що очікувати від діяльності ОКУ користувачам та правовласникам, чи будуть діяти договори, укладені з ОКУ, які були укладені до набрання чинності тощо.

Доповідачам на заході виступили Павло Калениченко, к.ю.н., адвокат, директор ОП «Український музичний альянс», Ірина Городецька, адвокат, керівник юридичного департаменту радіогрупи «ТАВР МЕДІА», Сергій Хлєбніков, адвокат, начальник юридичного відділу Приватної організації «Організації колективного управління авторськими та суміжними правами», Маріанна Толкачова, старший юрисконсульт відділу правового забезпечення операційної діяльності Юридичного департаменту FOZZY GROUP,  Марина Савченко, адвокат, учасник програми  «Адвокат майбутнього», та Світлана Семенович, заступник директора Комп Мюзік Паблішинг (Universal music в Україні). Модератор - Анна Кравчук, член Ради Комітету з інтелектуальної власності, партнер ПЮА «Синергія», патентний повірений, адвокат.

Детальний аналіз нового Закону представив перший спікер Павло Калениченко. На думку юриста, Закон є надміру «зарегульованим», містить колізії та помилки у Перехідних положеннях. Однак, позитивний ефект від його прийняття полягає у тому, що він значно підвищує прозорість управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав.

«Головне питання, на яке закон спробував дати відповідь: чи може організація отримувати гроші за тих, хто прямо не доручив їй це. На мій погляд, це наріжна проблема. Ситуація, при якій такі організації могли брати гроші за всіх, сприяла поширенню шахрайства та служила дискредитацією всієї системи», - зазначив Павло Калениченко.

Ірина Городецька на прикладі радіокомпанії розповіла, що турбує учасників правовідносин. Доповідач детально зупинилась на питаннях розширеного колективного управління і нагадала, що Закон містить вичерпний перелік сфер колективного управління та передбачає акредитацію лише однієї організації за кожною сферою. Крім того, пані Ірина розтлумачила порядок визначення розміру тарифів, що пропонуються для застосування у договорах з користувачами, та навела критерії їх визначення, зауваживши про їх недосконалість (детальніше зі змістом доповіді спікера можна ознайомитись у презентації).

«Всі договори, укладені до вступу в силу цього закону, лишаються чинними. Стара система трансформується поступово, не миттєво», - звернув увагу Сергій Хлєбніков, аналізуючи  правові наслідки дії Прикінцевих та перехідних положень Закону, зокрема, помилки, допущені законодавцями. Ці помилки, на його думку, заважають ефективній реалізації ідей, закладених документом, та потребують виправлення шляхом прийняття змін до Закону.

Також учасники поділились думками щодо ставок роялті за користування об’єктами авторського права і (або) суміжних прав, вимог до формування витрат ОКУ тощо.

Долучайтеся до засідань комітетів АПУ, тут ми обговорюємо актуальні теми та найгостріші проблеми, що турбуються кожного юриста.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?