Звернення щодо реформи державної системи правової охорони інтелектуальної власності

КИЇВ — 14 червня 2018 року. Комітет з інтелектуальної власності АПУ звернувся до Степана Кубіва, Першого Віце-прем’єр-міністра України — Міністра економічного розвитку і торгівлі, з проханням надати відповіді на деякі питання щодо поточного стану та подальшого реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

Розпорядженням КМУ № 402-р від 01.06.16 було схвалено Концепцію реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні, основним напрямом реалізації якої було створення національного органу інтелектуальної власності на базі державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» та який належав би до сфери управління Мінекономрозвитку.

Для реалізації Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні розпорядженням КМУ № 632-р від 23.08.16 був затверджений План заходів, відповідно до якого для запровадження прозорої дворівневої структури державної системи правової охорони інтелектуальної власності одним із заходів було розроблення і подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно удосконалення державного управління сферою інтелектуальної власності (створення національного органу інтелектуальної власності).

На виконання вказаного заходу Мінекономрозвитку та НДІ інтелектуальної власності НАПрН України було розроблено законопроект «Про Національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні», що міститься на сайті Мінекономрозвитку у розділі «Обговорення проектів документів».

Після прийняття наведеного законопроекту за вказаним Планом заходів з реалізації Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні наступними заходами є розроблення і подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту акта Кабінету Міністрів України щодо визначення державної організації, на яку покладатимуться функції національного органу інтелектуальної власності та затвердження положення про національний орган інтелектуальної власності.

Однак законопроект «Про Національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні», який так довго обговорювали фахівці у сфері інтелектуальної власності, так і не був поданий до Верховної Ради України.

24.05.18 Мінекономрозвитку видало наказ № 718 «Про утворення Державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності» та затвердження Статуту Державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності».

05.06.18 були внесені відомості про Державну організацію «Національний офіс інтелектуальної власності» (НОІВ) у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Очевидно, що створення Державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності» не узгоджується з проголошеним у Концепції підходом до створення НОІВ, а саме — першочергове подання відповідного законопроекту та утворення НОІВ на базі державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності». Також це не узгоджується з проголошеним курсом на створення «єдиного вікна» щодо публічних послуг у сфері інтелектуальної власності та загальнодержавним курсом на оптимізацію кількості державних підприємств.

З огляду на зазначене у правової спільноти виникли питання щодо поточного стану та подальшого реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності, а саме:

  1. Які заходи здійснюються Мінекономрозвитку для забезпечення виконання Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні та відповідного Плану заходів, що передбачені розпорядженням КМУ № 402-р та розпорядженням КМУ № 632-р в контексті удосконалення державного управління сферою інтелектуальної власності (створення національного органу інтелектуальної власності)?
  2. Чи планується внесення до Верховної Ради України законопроекту «Про Національну систему охорони інтелектуальної власності в Україні», що міститься на сайті Мінекономрозвитку чи окремих його положень, зокрема, щодо реформування державного управління сферою інтелектуальної власності?
  3. Чи планує Мінекономрозвитку визначати Державну організацію «Національний офіс інтелектуальної власності» національним органом інтелектуальної власності, передбаченим розпорядженням КМУ № 402-р від 01.06.16?
  4. Чи планується розроблення окремих проектів нормативно-правових актів, що визначають повноваження та функції новоутвореної Державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності»? Якщо так, то якими функціями планується наділити цю організацію?
  5. Чи планує Мінекономрозвитку публічне обговорення процесу створення НОІВ, його повноважень та функцій?
  6. Чи буде здійснена реорганізація державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності»?

Комітет просить надати відповідь на електронну адресу: info@uba.ua та поштою на адресу: вул. Хрещатик, 6, 2 поверх, м. Київ, 01001.

Будемо раді організувати зустріч на базі Комітету інтелектуальної власності АПУ за участі представника МЕРТ для обговорення зазначених питань.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?